HUAWEI, SAMSUNG ИЛИ MOTOROLA: Кој телефон на преклоп најдобро се продава?

Поврзано

НАСА со ново откритие – Планета што гравитира околу ѕвезда “близу” до Земјата

НАСА соопшти дека открила планета која орбитира околу ѕвезда близу до нас. Новата планета е со големина на Нептун....

(Фото+Видео) Опел ја претстави новата генерација на моделот Мока

Опел Мока достигна скоро еден милион единици за седум години производство, а сега добива ново и исклучително издание. Втората генерација...

НАСА праќа сонда на месечината Диморфос за да пренасочува acтepoиди

Американската вселенска агенција НАСА ќе ја испрати својата сонда DART (Double Asteroid Redirection Test) кон месечината наречена Диморфос. Тоа...

Mate X, преклопниот телефон на Huawei кој во ноември е лaнcирaн во Кина, се продава многу добро. Иако цената му е околу 2.400 долари и покрај фактот дека е достапен само во Кина, месечно се продаваат повеќе од 100.000 примероци.

Huawei, сè уште не објави кога Mate X ќе биде достапен надвор од Кина, но има информации дека би можел да се појави во Европа во текот на првиот квартал оваа година. Кога тоа ќе се случи, сигурно значително ќе се зголеми месечната продажба на овој модел. Покрај тоа, се очекува втората генерација на Mate X телефоните да биде претставена на Mobile World Congress во Барселона кој ќе се одржи во февруари оваа година.

Нивниот најголем ривал, Samsung Galaxy Fold, се продава приближно во исти количини. Извршниот директор на Samsung, Јанг Сон, тврди дека се продадени повеќе од еден милион Galaxy Fold телефони, но подоцна, за време на неодамна завршениот CES, тие податоци се корегирани и е објавено дека се продадени помеѓу 400.000 и 500.000 единици (од септември минатата година).

Сепак, аналитичарите веруваат дека најдобро ќе се продава Motorola Razr чија промоција е одложена, поради тоа што компанијата сака да направи повеќе количини од овие уреди, за да се осигури дека ќе успее да ја задоволи очекуваната побарувачка.

Актуелно

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Повеќе вести