September 24, 2020, 10:16 am

iPhone против возење во алkoxoлизирана состојба

Поврзано

Фејсбук со нова услуга, најавено создавање на посебен центар за информации на социјалната платформа

Американската компанија Фејсбук најави создавање на посебен центар за информации за климата „Информативен центар за климатски науки“ (Climate Science...

Toyota paзвивa вoзилa за иcтpaжyвaњe на мeceчинaтa – Lunar Cruiser

Најголемиот јапонски производител на автомобили Toyota заедно со јапонската аеронаутичка и вселенска истражувачка агенција JAXA објавија дека работат на...

(Видео) Јaпoнcкa кoмпaниja пpoмoвиpa лeтeчки aвтoмoбил

Компанијата Sky Drive Inc. јавно демонстрираше тест возење на летачки автомобил на 25 август, се вели во соопштението на...
- Advertisement -

Има многумина кои веруваат дека се во состојба да возат и кога во организмот ќе внесат поголеми количини на алкохол, а iPhone уредите наскоро би можеле да се позанимаваат со тој проблем.

Тим на експерти од Универзитетот во Питсбург откри дека со помош на некои iPhone сензори, како вградениот акцелерометар, можно е да се утврди дали некој корисник премногу испил, а преку начинот на кој се движи. По спроведените тестови е утврдено дека сензорите функционираат со 90 проценти точност, но се истакнува дека системот е се уште далеку од посебна апликација која би ја анализирала состојбата на корисникот.

Тестот е спроведен во контролирани услови, а таквите услови се разликуваат од оние во реалните ситуации. Останува да се види дали сензорите ќе послужат за некоја апликација или дали корисниците ќе сакаат да ја преземат на своите уреди.

Latest News

Тpaгeдиja во Пробиштип: 56-гoдишeн житeл пoчинa oткaкo пaднaл oд пoкpив

На 23.09.2020 околу 09.30 часот во СВР Штип било пријавено дека во Клиничка болница Штип со тешки телесни повреди...

Зaeднo со нapoдoт ќe ja пoбeдимe мaфиjaтa нa влacтa и ќe дoјдe пpaвдaтa во Македонија

Илјадници граѓани уште еднаш на вчерашниот протест го искажаа своето незадоволство кон власта. Луѓето кои вчера присуствуваа на протестот се жртва на власта, односно...

Филипче ја тypнa бoлницaтa „8-ми Ceптeмвoи“ вo финaнcиcки кoлaпc, кaдe ќe ce лeкyвaaт гpaѓaнитe?

Како надлежните ќе се справат со вториот бран на КОВИД-19? Кој ќе ги лечи граѓаните од вирусот ако е извисен првиот КОВИД центар во...

(Видео) Нacлeдcтвoтo ce yштe пocтoи: Poднинa нa Пабло Ескобар пpoнaшoл 18 милиoни дoлapи

Роднина на покојниот водач на колумбискиот нарко картел Пабло Ескобар открил едно од неговите тајни места со 18 милиони долари, пренела мрежата Red Mas...

3eмјoтpecи во coceдството, нajпpвин во Грција, а пoтoa и во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала се случи денеска на 14 километри југозападно од грчкиот остров Лефкада, објави атинскиот геодинамички институт. Епицентарот...

More Articles Like This