October 30, 2020, 11:15 am

Kинeскиoт рoвeр си нaпрaви селфи на пaт кон Мaрс

Поврзано

Кога ќе нарачате нешто од AliExpress вашите практи ги подготвува робот (ВИДЕО)

Кога некој ќе порача еден од производите, роботот го лоцира и оди да го земе од една од 32.300...

(Видео) Уcпeшeн пpoбниoт лeт: „Блу ориџин“ ycпeшнo ja тecтиpaшe paкeтaтa зa тypиcти

Вселенската компанија „Блу ориџин“, основана од милијардерот Џеф Безос, изведе успешен пробен лет на своја ракета, која еден ден...

Пpoдавам бубpeг за Ајфон

Компанијата „Епл“ вчера го претстави „Ајфон 12“ и веднаш после тоа на Твитер се појавија коментари и шеги на...
- Advertisement -

Националната вселенска администрација на кина во четвртокот објави слики од првиот кинески ровер на пат кон Марс.

Тианвен-1 си направил селфи на пат кон црвената планета.

Поточно за време на летот, Тианвен-1 лансирал мини камера што направила неколку слики од роверот.

Според агенцијата, првите слики се направени длабоко во вселенскиот простор, а на сликите јасно се гледа Кинеското знаме на надворечниот дел од роверот.

Тианвен-1 беше успешно лансиран од провинцијата Хаинан на 23-ти Јули.Од први Октомври, роверот има поминато 1.88 милиони километри, и сите системи засега работат оптимално.

Се претпоставува дека ке му треба околу седум месеци за да стигне до површината на Марс.Доколку мисијата е успешна, роверот ќе ги испрати собраните податоци до Земјата.

Latest News

Бил вo кoнтaкт co лицe пoзитивнo нa Koвид-19: Министерот Нуредини во caмoизoлaциja

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини преку својот фејсбук-профил соопшти дека е во самоизолација поради контакт...

Синот на Амди Бајрам ги покажа резултатите од тестот за кopoнавирус

Пред 6 дена во јавноста одекна веста за смртта на некогашниот пратеник и лидер на Сојузот на Ромите во Македонија, Амди Бајрам. Бајрам почина на...

Русија: “Ја пpeдyпpeдивмe Франција за oпacнocтa oд тepopиcти од Северен Кавказ”

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Олег Сиромолотов изјави дека Русија во неколку наврати ја предупредила Франција за опасноста од терористите. Според него, тие терористи...

Научник кoj двa пaти ce caмoзapaзи co Koвид-19: Нaдeжитe зa „имyнитeт нa cтaдo“ ce зaлyдни

Професор кој по втор пат се замозарази со коронавирус со цел да ја проучи ефикасноста на стекнатите антитела, вели дека надежите за создавање на...

Германија pyши цpни peкopди: Hajвиcoкo днeвнo згoлeмyвaњe нa нoвoзa6oлeни од пoчeтoкот на пaндeмиjaтa

Германија во последните 24 часа евидентирала 18.681 случај на инфекција со коронавирус, објави Институтот „Роберт Кох“, и тоа е највисоко дневно зголемување од почетокот...

More Articles Like This