December 9, 2021, 11:43 am

Kинecки cyд ocyди пopaнeшeн бaнкap нa cmpт пopaди пoткyп и бигaмиja

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Поранешниот прв човек на кинеската државна компанија „Хуаронг Ашет Менаџмент Ко.”, Лаи Ксиаомин е осуден на смрт, во еден од најпознатите случаи за корупција во земјата, соопшти денеска судот во градот Тјенџин, во северниот дел на Кина.

Лаи Ксиаомин е осуден поради земање или барање поткуп во вкупен износ од 276,72 милиона долари во периодот од 2008 до 2018 година, кога бил и висок банкарски функционер, наведе во своето образложение Народниот суд во Тјенџин.

Во судскиот извештај се нагласува дека тој бил „престапник и исклучително алчен”, додавајќи дека „штетата за општеството е огромна, а злосторствата исклучително тешки и затоа треба да биде строго казнет согласно законот”.

Лаи е осуден и по обвинение за бигамија, а во 2018 годоина бил исклучен од владејачката Комунистичка партија кога е покренато обвинение против него.

Засега нема никаков коментар од осудениот или неговиот адвокат во врска со пресудата.

Latest News

Стефковски: Сѐ додека сум јас градоначалник нема да дозволам отворање на индустриски капацитети за загадувачка индустрија

Градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски, утрово беше гостин во ,,Утрински брифинг” на СлободнаТВ. Стефковски истакна дека во периодот...

More Articles Like This