September 18, 2021, 6:59 am

Kурц пpeceче: Додека сум на власт, авганистански бeгaлци нeма да се примаат во земјава

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Виена нема да прифати авганистански бегалци евакуирани од Кабул откако беше преземен од Талибанците, изјави австрискиот канцелар Себастијан Курц, додавајќи дека во земјата веќе има доволно мигранти од Авганистан.
Соединетите држави и нивните сојузници евакуираа повеќе од 123.000 цивили од главниот град на Авганистан, Кабул, откако во средината на август падна во рацете на талибанските милитанти. Повеќето од нив ќе добијат азил во Америка, но ЕУ исто така се согласи да земе над 30.000 луѓе. Иако Германија и Франција беа подготвени да ги прифатат Авганистанците, Австрија е меѓу земјите што ја отфрлија идејата.
„Нема да ги прифатиме Авганистанците што бегаат во нашата земја се додека сум на власт“, ​​повтори Курц во вторникот во интервју за италијанскиот весник Ла Стампа.
Позицијата на австриската влада по ова прашање беше реална и не значи дека Виена нема солидарност со другите престолнини на ЕУ, додаде тој.
„Откако во последните години пристигнаа повеќе од 44.000 Авганистанци во нашата земја, Австрија веќе е домаќин на четвртата по големина авганистанска заедница во светот“, потсети канцеларката.
Проблемот е што интеграцијата на Авганистанците е многу тешка и бара големи напори што Австрија едноставно не може да си ги дозволи во моментов, рече 35-годишниот конзервативен политичар. Тие генерално имаат ниско ниво на образование и сосема различни вредности во споредба со остатокот од населението во земјата, посочи тој, додавајќи дека повеќе од половина млади Авганистанци кои живеат во Австрија поддржуваат верско насилство.

Но, Виена сѐ уште сака да им помогне на Авганистанците во неволја, бидејќи издвои 20 милиони евра за да им помогне на соседните авганистански земји во преместувањето на бегалците, откри Курц.
„Брзата офанзива на Талибанците, во која радикална група зазеде поголем дел од авганистанската територија и го врати главниот град Кабул за неколку недели поради повлекувањето на американските војници од земјата, ги изненади сите“, рече Курц.
„Членките на ЕУ“ сега мора да извршат огромен притисок врз Талибанците да продолжат да ги почитуваат женските и човековите права. Напредокот постигнат во изминатите 20 години не смее да се врати“, додаде тој.
Меѓутоа, политиките на ЕУ од времето на мигрантската криза во 2015 година, кога стотици илјади луѓе кои избегаа од конфликтот во Северна Африка и Блискиот Исток беа пуштени во блокот, повеќе не можат да бидат решение ниту за Кабул, ниту за Европската унија, рече Курц.
Австрискиот лидер смета дека сега на сите европски влади им е јасно дека треба да се одговори на илегалната имиграција и дека надворешните граници на Европа мора да се заштитат за да се реши овој проблем, пренесува РТ.
Тој смета дека блокот мора да работи на рушење на бизнис моделот на трговците со луѓе кои испорачуваат луѓе во Европа. Што се однесува до мигрантите, тие треба да бидат вратени од границите на ЕУ и да се вратат назад во земјите на потекло или во безбедни земји од трети земји, објасни Курц.

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Latest News

Бајрамовска-Мустафа до Царовска: Родителите не се должни сами да ги печатат и плаќаат учебниците

Државната советничка на Народниот правобранител, Васка Бајармовска-Мустафа, во вечерашната дебата во „360 степени“ на тема образование реагираше и на...

More Articles Like This