April 23, 2021, 11:42 am

Kaко во кoмyнизмoт: Дpaчевчани ги гyбaт свoите имoти пopaди гacoводот

Поврзано

Пpoдoлжyвa cyдeњeтo зa cлyчajoт „Topтypa“

Во Основниот кривичен суд – Скопје, со испрашување на сведоци на одбраната, како дел од дополнение на доказна постапка,...

Пауновски: Заев нeкa cи ги пpими paмкoвнитe кaj нeгo вo кaбинeт, a нe вo ДПИ

Иако вчера беше „прозван“ од премиерот дека мора да ги почитува одлуките на владата што се однесуваат на „распределбата“...

Филипче: Bakцинaциjaтa co „Cинoфapм“ ќe зaпoчнe пo Вeлигдeн, a вo мaj ce oчeкyвaaт yштe 26.000 дoзи нa „Фajзep/Биoнтeк“

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека според информациите кои ги добил од компанијата „Фајзер/Бионтек“, во мај се...
- Advertisement -

Гасификацијата на Скопје во Драчево создаде сериозни проблеми за граѓаните кои напоменуваат дека немаат добиено ниту експроприација за одземеното земјиште, ниту пак некој ги конслутирал.

Тие напоменуваат дека се работи за околу 100-тина плацеви за кои државата нуди смешна цена под пазарната, а дел од граѓаниет немаат добиено воопшто никаква понуда за експропријација.

-Немаме разоварано со никого, се работи за околу 100-тина парцели низ коиминува трасата. Има три различни ситуации околу тие парцели, првата е што сопствениците на многу мал број од тие парцели имаат добиено решение за експропријација и се имате согласено само тројца сопственици на експропријација, останатите не се согласуваат бидејќи цената за експропријација која е понудена е смешно ниска и е под пазарната цена на овие парцели, вели гневниот граѓанин.

Дел од парцелите се во постапка за приватизација, но постапките се одолговлекуваат повеќе од 10-тина години велат граѓаните.

-Вториот проблем е што станува збор за парцели кои се уште не се приватизирани до крај, за нив тече постапката за приватизација. Ние имаме поднесено барање за приватизација дури во 2010 година, кај нив стои дека на парцелите е сопственик Република Македонија и овие граѓани немаат добиено никакво известување за експропријација, додава тој.

Третиот проблем е кај оние граѓани кои немаат доставено барања за приватизација на плацевите кои дефакто се во нивна сопственост.

Latest News

Tpaгeдиja вo Aмepикa: Зaгинa eдeн oд нajмлaдитe тaлeнтиpaни кoшapкapи

Америка тагува, еден од најталентираните млади кошаркари во земјата Теренс Кларк (20), загина во сообраќајна несреќа. Трагичната вест ја соопшти...

More Articles Like This