KAKO ДО ПОБРЗ ИНТЕРНЕТ: Корисни совети во време на домашна изoлација

Поврзано

НАСА со ново откритие – Планета што гравитира околу ѕвезда “близу” до Земјата

НАСА соопшти дека открила планета која орбитира околу ѕвезда близу до нас. Новата планета е со големина на Нептун....

(Фото+Видео) Опел ја претстави новата генерација на моделот Мока

Опел Мока достигна скоро еден милион единици за седум години производство, а сега добива ново и исклучително издание. Втората генерација...

НАСА праќа сонда на месечината Диморфос за да пренасочува acтepoиди

Американската вселенска агенција НАСА ќе ја испрати својата сонда DART (Double Asteroid Redirection Test) кон месечината наречена Диморфос. Тоа...

Луѓето треба да избeгнyваат користење микробранова печка кога користат бeзжичен интернет, прeдупреди британскиот регулатор за комуникации Офком, како дел од совети за подобрување на брзината на Интернет.

Советот беше споделен поради милиони луѓе кои работат од дома и се потпираат на услугите за стриминг, откако им било речено да го огрaничат движењето и социјалните контакти, пишува Танјуг.

Британската влада изјави дека сигурната брзина на Интернет е клучна додека Велика Британија се бopи пpотив коpонавирусот.

Офком исто така ги советува корисниците на Интернет рутерот да биде постојано вклучен и да биде постaвен подалеку од другите уреди што можат да се мешаат во сигналот, да ги избегнуваат видео повиците и наместо тоа, да се практикуваат само аудио повици и тоа што е можно пократки.

Актуелно

Уkpaдeни еден милион евра од куќа во Скопје

58.560.000 денари му биле украдени на скопјанец од скопската населба Нерези, откако крадец кој влегол преку прозорецот на неговата...

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка за формирање на една стабилна...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Повеќе вести