September 28, 2021, 10:44 am

Koвачев се обpaти до 3aeв – Кого си плаќал да плyka по Бугapија

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Премиерот Зоран Заев и владата на Македонија мора веднаш да се дистанцираат од провокациите и да објасни какви се односите со словенечкиот „Меѓународен институт за Блискоисточни и балкански студии“ од Љубљана – што му плаќа и колку е платено досега, изјави за БГНЕС бугарскиот европратеник Андреј Ковачев.

Изјавата доаѓа по откритијата на БГНЕС дека тројца советници на Заев, кои работат во институтот, организирале кампања за клеветење против Бугарија и Германија, во двете земји се нарекуваат „мафијашки“ и „нацистички“ држави.

„Заев мора да открие какви договорни односи има со овој институт и дали луѓето во него сè уште се негови советници“, повика Ковачев.

Во врска со ова , денеска од бугарското МНР бил повикан на разговор и В.Д. амбасадорот на Македонија во Софија на барање на министерката Екатерина Захариева.

Latest News

Граѓаните oд Бapдoвци yтpe ќe пpoтecтиpaaт пpeд Влaдa

Граѓаните од Бардовци утре излегуваат на протест против изградба на прифатен центар за странци. Колоната ќе тргне во 17 часот...

More Articles Like This