October 28, 2020, 3:43 am

Koлкy ce зaдoлжeни мaкeдoнcкитe гpaѓaни cпopeдeнo co житeлитe на зeмjитe oд coceдcтвoтo?

Поврзано

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за...
- Advertisement -

Корона кризата ја зголеми задолженоста кај македонските граѓани. Потребата од свежи пари, за да се задоволат основите животни потреби од месец за месец расте. Во просек, секој должи по речиси 1.500 евра, најмногу за потрошувачки кредити. Податоците на Народната банка покажуваат дека домаќинствата кон банките должат скоро 3 милијарди евра. Од нив, половината се потрошувачки кредити, останатите – скоро 900 милиони се станбени, за кредитни картички 188 милиони и 100 милиони евра за минусни салда. Но, ако се земе вкупниот државен долг, кој во мометов изнесува 5,6 милијарди евра и се собере со долгот на граѓаните се доаѓа до бројка од 4.300 евра долг по жител.

Во споредба со регионот, најмалку задолжени се Србите – во просек по 2,900 евра, од кои 1,500 евра е долгот кон банките, а 1,400 евра државниот. Загрижува податокот за долгот на Црногорците, кој надмина 8,000 евра по човек. Од нив, домаќинства на банките треба да им вратат 1,4 милијарди евра, додека останатите се долгови на државата.

Заедничко за сите во ек на пандемија е пораст на кредитирањето, а пад на штедењето. Заканата од затворање на капацитетите и отпуштаења од работа може да го зголеми бројот на нефункционални кредити, односно оние кои граѓаните нема да можат да ги вратат.

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...

More Articles Like This