Koлeктивнa тyжбa пpoтив “Амазон”: Cи ги „пyмпaлe“ цeнитe нa пpoизвoдитe

Поврзано

Лyдилoто во Амepика пpoдолжyвa: Американскиот Конгрес отkaжа ceдница пo пpeдупредување за можeн планиpaн нaпaд

Американска милитантна група, веројатно инспирирана со теоријата на заговор на КуАнон, за денеска планирала напад врз американскиот Конгрес, покажале...

Boдeчкитe здpaвcтвeни eкcпepти пpeдyпpeдyвaaт: Hoвитe myтaции гo дoнecoa чeтвpтиoт бpaн вo САД

Ширењето на новите и позаразни видови на коронавирусот на САД и се закануваат со почеток на четвртиот бран од...

(Видео) Пaниka вo Таџ Махал: Eвaкyиpaни пoceтитeлитe пopaди дojaвa зa 6oм6a

Таџ Махал, најпознатата индиска знаменитост, е евакуиран поради закана од бомба. Евакуирани се над 1.000 посетители, а полицијата и специјалните...
- Advertisement -

Читателите во неколку американски држави поднесоа класна постапка против малопродажниот интернет гигант Амазон.

Како што тврдат, Амазон, во договор со група издавачи, ги „надувал“ цените на електронските книги. Во тужбата се тврди дека Amazon and Penguin Random House, Hachette, HarperCollins, Macmillan и Simon & Schuster преговарале за цените на е-книгите, со што потрошувачите плаќаат повеќе за нив кога купуваат на други платформи.

Околу 90 проценти од електронските книги се продаваат преку Амазон, најголемиот американски продавач, се посочува во тужбата поднесена од адвокатската фирма Хагенс Берман, пренесува Индекс.

Слична тужба беше поднесена од адвокатската фирма во 2011 година против „Епл Инка“ и „големата петорка“, исто така, поради сомнежот дека тие преговарале за цените на електронските книги. Амазон не сакаше да ги коментира информациите за тужбата за Ројтерс.

Во средата, државата Конектикат објави дека покрена истрага против Амазон под сомнение за нарушување на еднаквата пазарна конкуренција во бизнисот со продажба на дигитални книги.

Latest News

Плaн за пyч во Србиja? – Peгpyтиpaни луѓе од највисокиот државниот врв

Висок функционер на Српската напредна партија (СНС) беше пред извесно време во Соединетите држави, каде што на еден од...

More Articles Like This