September 25, 2020, 5:48 am

Koлyмнa на Љyпчo Пaлeвckи: Makeдoнckи kpвoпии

Поврзано

Ако немало Македонци, можело ли речиси 200 години да има „Македонско прашање“?

Кога се чита бугарскиот меморандум до членките на ЕУ, со кој се негира се’ македонско, почнувајќи од јазикот, секој...

Сотир Костов: Зa вeликoбyгapcкитe acпиpaции кон Македонија и Македонците

Повтроно мораме, а и неопходно е да реагираме против велепредавничкиот договор(подметнато кукавичко јајце од Бугарија) и срамната политика која...

#ДАСКАЛOT Петре

Мојот даскал, го сретнав случајно, го открив шокантно, а тука бил, до мене, но го немав видено, не беше...
- Advertisement -

Последниве 5 години се случува информативно насилие врз Македонецот, класичен НеоЛиберален проект, експеримент, во држава во која 3.500 Американци имаат регулиран престој, а уште толку со други туѓи пасоши.
Доколку кажам напишам дека во Македонија престојуваат 10-тина психолози и психијатри од САД, кои катадневно мерат, пишат и запишуваат, не ги рачунам другите стручњаци кои овој политичко социјален експеримент со самоУКИНУВАЊЕ на еден народ мораат да го разработат до детал, затоа што тоа е новото оружје на иднината, тоа е денес совремната војна.
Во моментов, најголемиот етнос, народ, Македонскиот е оставен на бришан простор на една 30 годишна структура, ФејкЕЛИТА, формално образувани, но МОРАЛНИ креатури, не апдејтовани, анахрони и глупави, но она што е кај нив употребливо во овој душмански проект, е нивната алчност и бруталност.
Па така, јас веќе не го употребувам КУРТОиМУРТО затоа што тоа е голема замка токму на Атлантистиве, затоа што претставува парола која го демилитаризира Македонецот жртвата. СДС е брутална интересна заедница составена од СОРОС, МУРТО, а ДПМНЕ е збунета, идеолошки измешана, не дефинирана и на последниве избори покажа неспособност да се справи со бруталниот фалс, да одбрани кутии. Таквото ДПМНЕ е КУРТО, но токму тука е замката на Атлантистите, затоа што со таа парола, Македонецот мисли дека се освестил, дека се знае, дека ја завршил работата, готово е, ќе ги фатиме на кондиција, сами ќе пропаднеле, се пасивизираме, на рати умираме. Таквата сентенца е подводлива во моментов еден дел, збунети, не искусни , а забегани дечишта да тераат иницијатива за смена на Мицковски, а во исто време не се ни членови на ДПМНЕ, нооо бесот и незадоволството се артикулираат во погрешен напад, не затоа што е критика, туку затоа што метата е без везе, не полезна за нашава Македонска работа. Токму затоа, потребно е да се свртиме кон себе си, кон Македонецот, на кого му недостасува национална, етно политика за да ги заштити етно интересите, а најголемиот е Македонецот повторно да биде суверен во своја територија, со своја управа, Македонска. Во моментов се створени услови за раѓање на некаква АлтернативнаЕЛИТА, Македонска, политичка пред се, за креирање на неопходното, за суштинското, за новиот МАкедонски НАЦИОНАЛИЗАМ. Но за жал малкумина тоа го гледаат, ја чувствуваат потребата за реакција и акција, малкумина се конструктивни, мнозинството ресурси, потенцијали се надвор од СИСТЕМОТ душмански децава млади се суетни, не реализирани, не искусни, не артикулирани.
Како пример и доказ за неспособноста, не знаењето, но пред се стравот за нагажман, активитет е токму случајот со ЕуроСтандард банката. Купишта професори, стручњаци за финансии, и кај Курто и кај Мурто па и надвор од тој систем, као се борат опозициски, не само што не споделуваат знаење и инфо со својот народ, туку и почнаа да манипулираат, како што е Гошев….и неколку од старата гарда кои многу добро се запознаени со овој ЛИХВАРСКИ, ПИРАТСКИ систем кој се нарекува МОНЕТАРЕН.
Кај мене на пејџот на ТРЕТА политика го објаснив дивото, криминално манипулирање со фиктивни кредити, со позајмени идентитети на физички и правни лица, помеѓу Комерцијална и ЕСБ, но денес, со ова писание накратко ќе ви опишан како и секој залак од устата ви го зимаат, овие исти проклети банкари, Македонски душмани.
Имено, секој ден кога плаќате вода, струја, секое плаво или црвено чекче кои на благајна го потпишувате до лани чинеше 30 денари провизија, а од оваа 2020 додека бев во затвор провизијата ја поскапеле на 40 денари, ако вадите готовина на благајна провизијата е 50 денари.
Минатата година кога ТРЕТА ја спремаше анализата и решението за платниот промет во Македонија, како конечно, НАРОДНО решение, собравме ИНФО, податоци и дојдов да страшни, загрижувачки податоци.
Во РМ, од секои 30 денари провизија за секоја трансакција, буквално секоја трансакција, за банката која го врши плаќањето со системот за плаќање МИПС до 1 милион денари задржува само 5 денари, а остатокот заминува во НБРМ, без никаков податок за тој приход и било каква транспарентна отчетност за тие 25 денари тогаш, денес претпоставувам 35.
Од тие 5 денари се делат плати, се плаќаат сите трошоци на функционирање на објектите на банките, а КРЕДИТИТЕ и профитите на банките се чист башибозук и крадење, сите биланси на сите банки се фалс, до последна.
Секоја година околу 200 милиони евра се сливаат во НБРМ, секоја година ги читам извештаите на НБРМ, стуткани, увртени…замаскирани, но никогаш ја нема цифрата за приходи од провизиите на МИПСОТ кој е 88% од сите трансакции, малите плаќања до милион денари, над тоа има посебен систем КИБС го викаат, плус уште еден систем, засебен за ВИЗА и Мастерс картичките.


Од картичките наплатените провизии се околу 70 милиони евра, а остатокот до преку 200 милиони евра се провизии од МИПС-от и нешто ситно од КИБС-от.
Е сега, да привршувам, во моментов Пензискиот фонд со кого повеќе од една деценија раководи ДУИ, е во дупка, минус од 420 милиони евра, па така не само што никој ниту прашува, ниту анализира, ниту истражува зошто е во минус и каде се парите, се спремаат за ново задолжување за да остане државава колку толку ликвидна. Многу е страшно да знаеш дека сопственик на денарот е државата, каде спаѓа и пензискиот фонд, да знаеш дека само за 2 години можеш рупата да ја затвориш од провизиите кои се сопственост на држвата не од делот на комерцијалните банки, па по куртонскиве медиуми да прочиташ тек тук некого од двете големи партии како се грижи за пензиите на нашите родители и дедовци, па ќе сме се задолжувале, ќе ги товариме, нас, внуците. Ваков грабеж душмански трае со децении, неколку милијарди евра се наплатени од банкарски провизии,, но никој, апсолутно никој не смее да праша, а што е нај жално не знаат што да прашаат. Како пример, погледнете го писаниено на ЛЕВИЦА и Апасиев, ќе предложеле АнтиЛихва закон, токму тоа писание покажува дека ЛЕВИЦА е фејк проект за една употреба, тотално политичко незнаење, на еден пандур на чело и наивни деца кои во политикава за потребите на СЕВЕРНИОВ проект улетаа. Но нејсе, еве им проект на кратко, за да разберат, слободно нека препише Димче, нормално е тоа за него со фејк се стави во функција на СОРОС, со Фејк влезе у парламент, со ФЕЈК ќе заврши, скоро не за долго, но еве му како тоа се прави се работи, од нас НАЦИОНАЛИСТИТЕ, а не левичари на батерии, ни тоа не се.
За таксите по катастар, по министерствата, милиони денари кои исто така се трошат по разноразни набавки, како бадемине на Рада Шеќеринска во друга прилика, но Македонците треба да знаат, дека иднина имаме, иднината е поткрепена со знаење, прашањето и маката Македонска е кога ќе почнеме меѓусебно да се почитуваме и како Македонски НАЦИОНАЛИСТИ да се организираме, конкретно, со знаење и сила, да победиме, а таа победа е спас, да постоиме.
Доста е со навивање, доаѓа време како на нашиот Јордан Пиперката, да се бориме, да платиме долг од 30 години вересија, глупаво и наивно живеење, сега веќе треба многу многу податоци, искуство и знаење за ДипШит да го победиме.
#Палчо

Latest News

Ако немало Македонци, можело ли речиси 200 години да има „Македонско прашање“?

Кога се чита бугарскиот меморандум до членките на ЕУ, со кој се негира се’ македонско, почнувајќи од јазикот, секој...

Време: Сончево до 31 степен, попладне доаѓа дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон...

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека подолг временски период е кроен...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

(Видео) Нов инцидент на полициска бpyталност

По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола, вечерва нов инцидeнт со исти исход се случи во Скопје. На видеото кое кружи на...

More Articles Like This