Koj сака да ги pacипе однocите помeѓy EУ и Русија?

Поврзано

Koнтpoвepзниoт coвeтник нa Заев, Александар Обрадовиќ, e нoвиoт диpeктop нa EЛEM тpejд

Ќерката-форма на ЕСМ, ЕЛЕМ трејд од денеска официјално има нов директор. За прв човек на фирмата специјализира за трговија...

Bpaбoтeни вo cпopтcки oблoжyвaлници: „Издpжyвaмe фaмилии, плaќaмe кpeдити и бapaмe caмo дa paбoтимe“

Вработените во спортски обложувалници денес одржаа прес-конференција пред Владата на Македонија, на која ги изнесоа своите ставови во врска...

Oфициjaлнo: Bлaдaтa дoнece oдлyкa – пoлицcки oд пoлнoќ дo 4 чacoт, ќe paбoтaт и тepeтaнитe

По препорака на Главниот кризен штаб, Владата денеска одлучи полициски час да има само четири часа во едно деноноќие,...
- Advertisement -

Можеби Русија и ЕУ не се во добри односи , но и двете страни се трудат да ги подобрат истите, безразлика на различните ставови.- изјави пратеник на Унијата.

“ Верувам дека немаме друга опција, и Русија и ЕУ, освен да се потрудиме да ги вратиме односите во нормала “ -вели Владимир Чежов постојан претставник на Москва во Европската Унија.

Рускиот дипломат ги искоментира последните антируски санкции наметнати од страна на ЕУ во соработка со Вашингтон. Ограничувањата би требало да бидат одговор на Западот за наводното труење од минатата година и неодамнешното гонење на опозициската фигура Алексеј Навални, на кого му беше изречена затворска казна поради прекршување на правилата на неговата условна казна.

Европската Унија ја формулира својата надворешна политика врз основа на консензус, па затоа не е ни чудо што резултатот е “ најмал заеднички именител” под влијание на оние членки кои се повеќе се непријателски расположени кон Москва. – рече Чижов.

Ова е согледано и прифатено од одредени земји-членки кои имаат исти став како и Русија и бараат решение за да го поправат сегашните проблеми. Ова не е очигледно само во казнените мерки туку е и во односот кон вториот гасовод на Норд Стрим , за кој Германија смета дека е од витално значење за нејзините економски интереси за кој Полска ги етикетира како закана за европската енергетска безбедност следејки ги стапките на Вашингтон.

Овој проект му претходи на Норд Стрим , со што ЕУ го сметаше како проект од заеднички интереси, за разлика од вториот гасовод. Промената има малку смисла, кажа Чежов, и едниот и другиот имаат иста цел, да им овозможат енергетска безбедност на земјите –членки на Европската Унија.

Освен местоположба европските земји и Русија делат многу повеќе, како што се врските меѓу луѓето и геополитичките интереси, така што и двете страни би имале корист доколку се подобрат односите, констатира рускиот дипломат.

Latest News

Утре e CBeти Василиј Острошки – направете го ова доколку имате бо лен во семејството

Православната црква и верниците утре го прославуваат Свети Василиј Острошки, големиот чудотворец чии чудотворни дела се познати насекаде. Уште поголемо...

More Articles Like This