December 2, 2021, 4:43 am

Kopoнaвиpycoт кocи вo Бpaзил: Дo ceгa oд Koвид-19 пoчинaa пoвeќe oд 300 илjaди лyѓe

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Од почетокот на пандемијата со коронавирусот Бразил регистрираше над 300.000 смртни случаи од Ковид-19, што земјата ја сместува веднаш зад САД, која има 545.000 смртни случаи во истиот период, соопшти вчера бразилското Министерство за здравство, пренесе ДПА.

Според Министерството досега во Брзаил умреле точно 300.685 лица, во кои се вклучени и над 2.000 смртни случаи од претходните 24 часа.

Претходниот ден Бразил за првпат забележа 3.000 смртни случаи во еден ден.

Во најголемата земја во Латинска Америка досега се регистрирани повеќе од 12,2 милиони случаи на инфекции со коронавирус, пренесе ДПА.

Во повеќе бразилски држави единиците за интензивна нега во болниците работат со максимален капацитет.

Популистичкиот десничарски претседател на земјата, Жаир Болсонаро, уште од самиот почеток ја намалуваше опасноста од коронавирусот, иако и самиот заболе, отфрлајќи го „локдаунот“ во целата земја од економски причини.

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...

More Articles Like This