October 30, 2020, 8:42 pm

Kpвната група влијае врз слабеењето: Луѓето од две kpвни групи тешko губат килограми

Поврзано

Сања Кужет направи хаос во Ѕвездите на Гранд (видео)

Водителката влета на сцената и на сред емисија ги растури хартиите Атмосферата за време на снимањето на музичкото шоу Ѕвездите...

Софијанова појаснува како се разликува кopoнавируcот од гpипот

На прашање како може да се разликува коpoнавиpyс од грипoт, Софијанова во КликПлус објасни дека првите симтпоми најчесто се...

Експертите пpeдупредуваат: Многумина ги прават овие грeшки при користењето на маски

Од денеска носењето на зaштитни маски е задолжително и на затворен и на отоворен простор, па затоа е добро...
- Advertisement -

Луѓето кои имаат крвна група АБ + или АБ –, имаат потешкотии да го симнат вишокот килограми, тврди експерт за исхрана.

Нутриционистот Сем Кан нагласува дека луѓето со овие крвни групи тешко ги менуваат навиките во исхраната и тоа веројатно е причината зошто имаат проблем со вишокот килограми.

Од друга страна, лицата со крвни групи 0+ и Б+ полесно губат килограми.

Луѓето со крвна група Б+ имаат повисок базален метаболизам, поради што тешко се дебелеат – објаснува д-р Кан.

Ако имате крвна група А, тогаш генетиката игра голема улога во тоа дали сте подложни на дебелеење или не.

Натуропатот Питер Џ. Д’Адамо смислил диета за секоја крвна група, тврдејќи дека намирниците што ги консумираме реагираат со нашата крв. Исто така, начинот на исхрана осмислен во согласност со крвните групи го забрзува метаболизмот и дигестијата.

Покрај тоа, може да го спречи развојот на разни болести. Со начинот на исхрана според крвната група што ја имате лесно можете да ја постигнете посакуваната тежина и да го продолжите животниот век.

Latest News

Состојба по општини во Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи...

Скопје со алaрмантни 13 174 заpaзени, трицифрени бројки во речиси сите други градови во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-420, Куманово-35,...

Црн рекорд: Зapaзени 934 лица од 2.748 тестирани, пoчиналe пет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-420,...

Во Прилеп работници со температура и koвид cимптоми принyдeни да одат на работа и да kpијат дека се бoлни

Во Прилеп се оди на работа и со koвид симтоми и 38 температура. Центарот за јавно здравје вели дека тоа е можно и дека...

(Вознемирувачко фото) Мyслимани зaпaлија маж во Бангладеш откако случајно згaзнaл на Куранот

Мaж е линчувaн од бecна толпа во северен Бангладеш откако е обвинeт за бoгохулење додека бил во локална џамија, пренесува РТ. Жpтвaта била приведенa,...

More Articles Like This