September 24, 2021, 8:30 pm

Kpивичнa пpиjaвa зa житeл нa Дебар пopaди бecпpaвнo гpaдeњe нa oбjeкт нa дpжaвнo зeмjиштe

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

ОВР Дебар поднесе кривична пријава против Ф.Р.(33) од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „узурпација на недвижности“ и „бесправно градење“.

Пријавениот, во текот на 2019 година, узурпирал површина покрај Дебарското Езеро, сопственост на Република Македонија, со вкупна површина од 129м2.

Hа неа бесправно изградил објект за домување од втора категорија, со што го оштетил буџетот во износ од 255.420 денари.

Latest News

Cилен зeмјотрес ја погoди Алјаска

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди градот Еидак во сојузната држава Алјаска, објави...

More Articles Like This