November 24, 2020, 10:41 am

Kpивичнa пpoтив cкoпјaнeц кoj пpимaл пapи од Индонезија, Кина и В.Британија

Поврзано

Пpeгaзeн пешак во Тетово

Автомобил „ауди А4“, со тетовски регистарски ознаки, управувано од Т.К.(38) од с.Слатино yдpило во пешакот К.С.(67) од Тетово. Несреќата, информира...

Скопјанец ја огpaбил фирмата во која работи, а потоа пpијавил kpaжба

Полициски службеници од ЕВР ОКР Гази Баба по добиени оперативни сознанија ги привеле М.М. (22) и Р.М. (19) од...

Новинар од Кичево пoчинa од kopoнавирус

Од последици на ковид-19 денеска почина Рефик Зенку, дописник на Медиумската информативна агенција. Зенку беше дописник за МИА од Кичево...
- Advertisement -

Единица за економски и компјутерски криминал до надлежното Основно јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против Т.П. (57) од Скопје, поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело „даночно затајување”.

Пријавениот oд 1 јануари 2017 до 31 декември 2018 година во 45 наврати имал реализирано приливи на девизни средства од повеќе физички лица од Индонезија, Кина и Велика Британија, во вкупен износ во денарска противвредност од 3.609.378 денари, по пат на користење на услугите за брз трансфер на пари, а од негова страна во вкупно девет наврати испратени се девизни средства во вкупен износ од 1.810 евра и 3.315 американски долари на лице од странство.

„Т.П. со намера да го одбегне плаќањето на персоналниот данок на доход за 2017 и 2018, во износ од 10 проценти од износот од примените парични средства, не ги пријавил како друг доход и не поднел годишни даночни пријави за персонален данок на доход до УЈП како даночен орган, иако согласно одредбите на член 12 од Законот за персоналниот данок на доход бил должен за овие износи да пресмета и плати персонален данок на доход во вкупен паричен износ од 360.937 денари, за кој износ го оштетил Буџетот“, се појаснува во соопштението од МВР.

Latest News

Beвчани како Ломбapдија: 7,5 % од населението е зapaзено со Koвид 19

Вевчани како мала Ломбардија-7,5 % од населението е заразено со коронавирус. Само во последниве 10 дена во најмалата општина...

Пpeгaзeн пешак во Тетово

Автомобил „ауди А4“, со тетовски регистарски ознаки, управувано од Т.К.(38) од с.Слатино yдpило во пешакот К.С.(67) од Тетово. Несреќата, информира МВР, се случила вчера во...

Грци во HAПАД на амбасадорката на CAД за придавката “македонски”

Наезда од грчки “твитерџии” на нејзиниот Твитер профил откако за прв пат во своите твитови американската амбасадорка во Скопје Кејт Брнз ја употреби придавката...

Kaква пoнyдa дaл 3aeв до Coфија и дaли нyди пpoмена на Уcтaвoт?

Вчера коалициониот партнер на Зоран Заев со кого ја делат власта и криминалот, лидерот на ДУИ во интервју јавно соопшти дека Владата доставила понуда...

Грчки прaтeници ќе помагаат во бoлницитe

Еден од шесттемина потпретседатели на грчкиот Парламент и пратеник од Комунистичката партија, Јоргос Лабрулис, и пратеникот од Нова демократија, Христос Келас, кои по професија...

More Articles Like This