KPAX НА СИСТЕМОТ НА АГЕНЦИЈАТА ЗА PAЗУЗHBAЊЕ: Со денови нe работи системот за примање и заведување на документи и информации

Поврзано

ПАНОВСКИ: Ситуацијата со кoрoнaвиpycот излезе од кoнтролa

„Работата е веќе испуштена од контрола, не требаше да се пуштат навечер младите да шетаат, затоа што тие допрва...

ЧИБИШЕВ: Неискреноста и ПР експериментите на СДСМ не’ доведоа во ситуација кога сите прогласуваат победа, ние да се бopимe за oпcтaнoк

Во последните десетина дена Македонија е во епидемиолошка агонија, бројот на новозаразени и починати пациенти драматично се зголемува а...

ЗАРАДИ ТЕХНИЧКИ ЗAФAТИ: Делови од неколку скопски општини утре без cтрујa

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, на ден 03.06.2020 година ( среда ), без електрична енергија ќе останат: •...

Крах на системот за документирање се случил во Агенцијата за Разузнавање, а вработените во агенцијата со денови не можат да работат

Вработените во Агенцијата за Разузнавање со денови не можат да работат поради пад на системот „Докјушер“ – дознава „Инфомакс“. Системот не работи од минатата недела, а според најавите нема ниту изгледи дека ќе биде ставен во функција до крајот и на оваа работна недела.

Не се примаат ни најосновни писма и пратки од други институции или странки поради неможноста да се заведат, дознава Инфомакс. Официјалното соопштение е дека се прави „бекап“ на системот, но изворите на „Инфомакс“ објаснуваат дека се работи за неможност за одржување на системот поради немање на соодветни ИТ инженери кои поради лошо менаџирање и демотивираност неодамна ја напуштиле АР, а веќе има најави и за нови откази.

Од АР си замина и координаторот на проектот „Докјушер“ кој учестувваше во имплементацијата на сите негови фази. Ова дополнително ја усложнува лошата состојба во која моментално се наоѓа АР, а во која по доаѓањето на Еролд Муслиу на чело на оваа агенција, на дневна основа се создаваат нови афери.

Во моментот сите вработени го губат времето во канцеларии, а разузнавачките информации застаруваат. Ова е посебно сензитивно во ситуација на кризна состојба и наплив на мигранит.

За ова време директорот е постојано на службени патувања. АР беше првата државна институција која уште пред четири години премина на целосно дигитално работење преку „документ менаџмент систем“.

Во меѓувреме, без конкурси за работа ниту интерни огласи за распоредување, во Агенцијата се вработени петмина припадници на етничките заедници.

Актуелно

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

Повеќе вести