October 24, 2021, 3:15 am

Kyрц дoби opден за зaслуги – Вучиќ му пoдгoтви и бифтек

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Српскиот претседател Александар Вучиќ на австрискиот канцелар Себастијан Курц му врачи орден на Република Србија, за заслуги во унапредувањето на односите со Србија и целиот регион на западниот Балкан.

„Драг пријателе, денес имам исклучителна чест и особено задоволство како докажан пријател да ви го врачам највисокото државно одликување, поради зацврстувањето и развивањето на соработката на Србија и Република Австрија“, истакна Вучиќ.

За време на посетата, Вучиќ и канцеларот Курц разговарале за евроинтеграциите, мигрантите, но и за „Отворен Балкан“..

Дека Вучиќ се покажал како добар домаќин говори и неговата објава дека за неговиот почитуван гостин подготвил и бифтек.

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...

More Articles Like This