October 24, 2021, 4:52 am

Mилошоски: МBP, AHБ и МHP ja кpиeлe epмeнcкaтa aфepa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

МНР Османи и МВР Спасовски не ја говорат вистината кога тврдат дека за „Ерменската афера” прв пат слушнале во август оваа година, кога Србија извести дека го уапсила дипломатот Миле Миленкоски, кој со логистика од Македонија шверцувал обвинети од Ереван до Виена, вели пратеникот Антонио Милошоски.

Тој објави документ од македонската амбасада во Загреб кој го поткрепува тврдењето дека за овој скандал се знаело, а се молчело.

„Документот од април оваа година од Загреб, кој известува за екстрадициониот притвор на македонскиот државјанин Бранислав Димитриевиќ во Осиек, баран преку Интерпол, е само уште еден доказ дека раководството на МВР, АНБ и МНР, за ерменската афера” дознало многу порано, но молчеле.

Инаку Бранислав Димитриевиќ бил еден од најблиските соработници во проектите на Левон Саркисјан, братот на поранешниот претседател на Ерменија, без кого не поминувал ниеден поголем тендер, и кој исто така е во бегство. Во меѓувреме во МНР удираат по самарот (ветинг на двајца вработени од понизок ранг), додека триото “шверцери на луѓе од Ерменија” сеуште ужива заштита на некои високи државни функционери“, вели Милошоски.

Објавата може да ја погледнете ТУКА.

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...

More Articles Like This