Mинистерството за одбpaна набавило спортска опрема во вредност од 865 илјади евра

Поврзано

- Advertisement -

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на вчерашниот брифинг со новинарите имаше нови детали за набавката на противпожарната скала која ја набави Град Скопје.

-Двоен скандал. Фирмата „Армор плус“ има двајца сопственици, едниот е Димитар Петревски, а другиот е фирмата „Пастор“.

Петревски е зет за сестра на генералниот секеретар на Град Скопје. Во последните 4 години, фирмата добила скоро 4 милиони евра за тендери, истакна Мицксоки.

Тој додаде дека лицето кое ја направило спецификацијата за набавката се чува во тајност.

-Се чува во тајност и лицето од Град Скопје кое ја направило спецификацијата. Проверивме и во Град Загреб. ДДВ е вклучено и во цената за Загреб. Скалата е од ист производител, и таа скала има стабилизатор, мора да го има тоа, тоа е сериска опрема. Истата опрема ја имаат двете, нашата има само поголема пумпа за влечење вода.

Фактот дека зетот на најблискиот соработник на Шилегов ќе добие одреден процент набавката, од цената. И за транспортните услуги ќе платиме 80.000 евра, истакна Мицкоски, објавувајќи и документ за сопствеништвото на фирмата „Армор плус“.

Покpaj оваа скандалозна набаква компанијата Армор Плус учестувала и во тендер за набавка на тренерки и патики за потребите на министерството за одбрана.

 

This image has an empty alt attribute; its file name is Screenshot_66-1024x441.png

Она што е интересно е што набавката на патики и тренерки за министерството чини неверојатни 865 илјади евра.

Набавката погледнете ја на следниот линк.

Latest News

Cyдcкa oдлyкa пpoтив „AcтpaЗeнeкa“ зa нeиcпopaчaнитe вakцини

Првостепениот суд во Брисел денеска одлучи дека фармацевтската компанија Астра Зенека има рок до 27 септември да ги испорача...

More Articles Like This