Mнoгy лaжaт, мнoгy…

Поврзано

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

Пановски пpeдупрeдува: Бoлниците се гнездо за вирусот, брисови да се земаат на отворено

Трет бран веќе постои, не очекувам да биде посилен од вториот, вели микробиологот и професор на Медицинскиот факултет, Никола...

Coфтвep за попиcoт е бугapcка донациja, менаџер на фирмата е некогашната советничка на Кочо Анѓушев

Државниот завод за статистика во 2019-та избрал конзорциум од три фирми за апликација за попишување на населението во рамки...
- Advertisement -

Груевски вечерва објави фб пост во форма на анализа за претстојниот попис со укажување на ризиците и апел партиите заради државен и национален интерес да најдат заеднички јазик со цел пописот да биде успешен , фер и законски.
Тој во пообемната анализа на претстојниот попис јасно потенцираше дека не подржува и никогаш не подржувал бојкот а во дел од текстот дури и го нарекува “нерационален”, но тоа не му пречеше на СДСМ 10 минути по објавата на постот на Груевски да излезе со соопштение дека Груевски е нарачател на бојкотот, а Мицковски извршител.

Интересен е начинот на пропаганда со измислени невистини на владејачката СДСМ која со помош на блиските до нив медиуми и со илјада пати повторена невистина ја прават како да е вистина.

Прочитајте што е ставот за бојкотот на Груевски а што потоа вели СДСМ и заклучите сами.

Груевски: Јас никогаш не сум бил поддржувач на бојкот во политиката, што низ одлуките во клучни моменти и сум го демонстрирал. Бојкотот не ги решава проблемите, често и ги продлабочува и политиката е борба во натпревар а не за бојкот. Но, доколку во овој случај немањето политички договор и консензус на Законот за попис предизвика преголема фрустрација, можно е дел од граѓаните помасовно да преминат кон тоа, дури и кога е нерационално во однос на исходот.

СДСМ: Ставовите на Никола Груевски потврдуваат дека зад бојкотот и саботажата на пописот стои тој Груевски додека Христијан Мицкоски е само негов извршител, обвинуваат од СДСМ.
– Уште еднаш се покажа дека ВМРО-ДПМНЕ е раководена од Будимпешта, а Мицкоски е само чувар на фотелјата во белиот дворец. ВМРО-ДПМНЕ со Груевски и Мицкоски сè уште е во режимската матрица, сè уште работи против интересите на граѓаните и на државата, се вели во дописот на владеачката партија.

Попис во Македонија и потребата од заедничка соработка на партиите заради државен и национален интересВо својство на…

Posted by Nikola Gruevski on Tuesday, January 26, 2021

А.Митовски

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This