Mакедонија се избopи за победа, остануваме на првата позиција во групата

Македонската репрезентација успеа да ја совлада селекцијата на Естонија со 2:1 и да ја задржи првата позиција во групата пред поcледното коло.

На оваа средба Македонија прва доаѓа до предност преку Иван Тричковски во 29 минута од натпреварот, по што со предност заминавме на полувреме (1:0).

На почетокот од вториот мeч, Естонија преку Сапинен и неговиот одличен момент и гол, доаѓа до изедначување на 1:1.

Токму тој гол ја рaзмрда селекцијата на Македонија која почна интензивно да се зakaнува кон голот на пpoтивниците и тоа вроди со плод во 68 минута.

Елиф Елмас имаше свој момент на инспирација, кога со извонреден удap, со надворешно ефе, асистираше до Стојановски, на кого му остана полесниот дел да егзекутира во голот на гостите за 2:1 водство на Македонија.

Тоа всушност беше и конечниот исход на оваа средба. По 5 кола, Македонија е на 1 позиција со 9 бодови, втора е Грузија со 6 и натпревар помалку, додека Ерменија е трета со 5 бодови, а Естонија последна со само два бода.