October 20, 2021, 4:56 pm

Maкедонците да ги признaaт „бугapcките кopeни“ за да почнат пpeговори за члeнcтво во ЕУ

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во текот на денешниот ден европскиот комесар за проширување Оливер Вархеи и португалскиот министер за надворешни работи Августо Силва, држава која претседава со Унијата се во посета на Балканот, односно на средби со министерот за надворешни работи на Бугарија по што ќе ја посетат и Македонија.

Екс министерот за одбрана и лидер на бугарското ВМРО-БНД, Красимир Каракачанов ги открива бугарските позиции истакнувајќи дека Македонија не треба да се надева на членство во Европската Унија се додека не ги прифати „бугарските корени“.

-По повод денешните средби на претседателот Радев со европскиот комесар за проширување Оливер Вархеи и португалскиот министер за надворешни работи Августо Силва, јас јасно изјавувам:

Ниту еден нов ′ ′ креативен ′ ′ предлог што не е во согласност со ниту една точка од Рамковната позиција на Бугарија од ноември 2019 година, поддржан од Декларацијата на Националното собрание, не може и не треба да биде прифатен.

Без еднострани декларации или ветувања на Скопје, кои не се поврзани со јасни механизми за следење, извршување и санкции, и кои се содржани во самата рамка за преговори. Затоа, тие не можат и не треба да бидат прифатени.

Без јасно признавање на бугарските корени од страна на Скопје, бугарскиот идентитет и јазикот на македонското население во минатото не можат да ја променат бугарската позиција.

Без непосредно прекинување на негативната кампања на Скопје против Бугарија и злоупотреба на луѓе со бугарско самосвест, не може да има промена на бугарската позиција.

Не бугарските политичари, туку бугарскиот народ е тој што никогаш нема да дозволи никој да продолжи да го малтретира најдрскиот и најбусниот со неговата историја и споменот на нашите предци, кои ги дадоа своите животи за Бугаринот во Македонија и за тоа Бугарија да има тоа и да се живее.

Веќе 128 години, ВМРО е првиот и неотповиклив столб на бугарскиот. Ова ќе остане во иднина! Не може да има компромис со лажењето и измамата.

Единство и сила!

Бугарија пред се, пишува Каракачанов на Фејсбук.

Претходно бугарските медиуми открија што содржи предлогот за надминување на спорот од официјалните европски претставници, меѓудругот се бара двете страни да се согласат дека македонскиот јазик е кодифициран 1945 година што во суштина е историска вистина, но не значи дека претходно тој не постоел.

Latest News

(Видео) Ги знае ли премиерот однапред новинарските прашања? Заев фатен како чита одговор на новинарско прашање на прес конференција во живо

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, откако го прочита говорот на денешната прес-конференција, продолжи да чита и одговор...

More Articles Like This