January 24, 2021, 9:19 am

Macakpирани над 110 цивили во напaд во североисточна Нигерија

Поврзано

Илон Маск ja caкa Кина, и Кина го caкa Илон Маск

Компанијата на Илон Маск, Тесла, во Шангај, работи со полна пареа. Според еден извршен директор, Тесла не добила само...

Фајзер се oбвpзa: 40 милиoни вakцини зa cиpoмaшнитe

Американската компанија „Фајзер“ се обврза да испорача 40 милиони дози вакцини против „Ковид-19“ оваа година, во согласност со напорите...

Пpвпат од пoчeтoкoт нa eпидeмиjaтa: Хонг Конг вoвeдyвa cтpoг кapaнтин

Хонг Конг денес ја воведе првата блокада од почетокот на пандемијата на коронавирус. 10.000 граѓани во густо населениот дел на...
- Advertisement -

Обединетите нации денеска соопштија дека најмалку 110 цивили се убиени викендов во „брутален“ напад во североистоична Нигерија, јави ДПА.

-Вооружени мажи со мотоцикли убиле мажи и жени во Кошобе и околните области, во државата Борно, додека работеле на жетва, изјави Едвард Калон, координатор за хуманитарни работи на ОН во Нигерија. Засега непознат број други цивили се ранети во нападот и има извештаи за голем број киднапирања, додаде Калон, пренесен од германската агенција.

-Инцидентот е најбруталниот директен напад врз невини цивили годинава, рече Калон. Ниту една група засега не ја презеде одговорноста за масакрот, но вооружената група Боко Харам и нејзината фракција „Исламска држава во провинцијата Западна Африка“ (ИСВАП) во последните неколку години изведоа серија терористички напади во оваа област, пренесе ДПА.

Latest News

67 годишен маж возел со 3,71 промили алкохол во kрвта

Патролата на сообраќајната полиција во Ариље, зад воланот затекнала 67 годишен возач кој со автомобилот управувал со 3,71 промил...

More Articles Like This