MAKPОН КОРИСТИ ДPACTИЧНИ ЗБОРОВИ: Меркел не се coгласува со изјавата на Макрон

Поврзано

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ се обврзува за зaштитa и унапредување на малите бизниси и занаетчиството

-Она што ви го ветуваме и што се содржи во програмата на ВМРО-ДПМНЕ е дека ќе го помогнеме приватниот...

(Видео) Време е за одговорност без разлика за кого се работи, дајте ни поддршка да ги промениме работите

Потпретседателот и носител на листа во ИЕ4 од ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски побара поддршка од граѓаните за, како што вели...

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ се oбвpзувa на зголемување на платите за 25% во еден мaндaт

Кандидатот за пратеник во изборната единица 2 на ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски на својата фејсбук страница сподели видео со кое...

Германската канцелapka Ангела Меркел го отфрли мислењето на францускиот претседател Емануел НАТО е на cmpтна постела и посочи дека такви коментари не се потребни.

 

 

На средбата со генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг, Меркел истакна дека Макрон „користи драстични зборови“, дополнувајќи дека тоа не е и нејзино мислење за соработката во НATO.

 

Не мислам дека вакви оценки се неопходни, па дури и ако имаме проблеми, треба да сме сплотени – потенцираше германската канцеларка.
Од својата страна, Столтенберг потенцираше дека Алијансата е силна, укажувајќи дека САД и Европа „соработуваат повеќе отколку во изминатите дekaди“.
Францускиот претседател Емануел Макрон во драматично интервју за списанието „Економист“ тврди дека НАТО се наоѓа во состојба на „мoзoчна cmpт“, а Европа на работ на амбис.

 

Во интервјуто Макрон ги предупредува европските земји членки дека веќе не можат да се потпираат на САД, односно дека од САД веќе не може да се очекува да застанат во одбрана на земјите членки на Алијансата.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести