November 30, 2021, 11:44 pm

Meдицинcкa peвoлyциja нa пoвидoк? – Дaли „Oкcфорд“ paзви вakцинa зa paк?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Основата на вакцината за рак Оксфорд е истата технологија на вирусни вектори што се користи во вакцината Оксфорд или Астра Зенека.

Научниците од Институтот Џенер на Универзитетот Оксфорд, кои стојат зад вакцината „Астра Зенекин“ против ковид 19, развија вакцина против рак.

Се покажа дека оваа вакцина е успешна во експериментите на глувци во кои успеала да ги намали туморите и подобрување на стапката на преживување на животните.

Тестирање на луѓе

Успешните резултати од студијата на глувци, објавени во „Весник за имунотерапија на Кенсар“, го отворија патот за клиничко испитување кај луѓе, во кое ќе бидат вклучени 80 пациенти со рак на белите дробови. Како дел од клиничкото испитување, кое треба да започне подоцна оваа година, пациентите ќе добијат две инјекции, вакцина развиена во Vakitek Oncology Limited.

– Оваа нова платформа за вакцини има потенцијал да направи револуција во третманот на рацете. Претстојното клиничко испитување следи по испитувањето на Оксфорд на слична вакцина кај пациенти со рак на простата. Оваа вакцина покажува ветувачки резултати – изјави професорот Адријан Хил, директор на Институтот enенер. Вакцините за третман на рак се еден од пристапите кон имунотерапија, бидејќи нивниот принцип на дејствување е таков што го зајакнува имунолошкиот одговор на тумори. Основата на вакцината за рак Оксфорд е истата технологија на вирусни вектори што се користи во вакцината Оксфорд или Астра Зенека. Едноставно кажано, безопасен вирус го носи генетскиот код за дел од коронавирусот (протеин С). Кога овој безопасен вирус ги инфицира нашите клетки, тие произведуваат вирусен С протеин кој предизвикува имунолошки одговор од нашето тело. Ова создава антитела кон корона вирусот што се активираат кога ќе се заразиме.

Latest News

Пожар во бараките на ИСППИ во Тафталиџе

Помал пожар избувна вечерва во бараки во населбата Тафталиџе во скопски Карпош, објави 360 степени. Според информациите од терен, пожарникарите...

More Articles Like This