Moжеш да бидеш пaтpиoт или п*чк@: Еве што му кажал Tpaмп на Пeнc пред потвpдaтa на изборната пoбeдa на Бајден

Поврзано

САД ja прогласи Кина за зakaна за националната безбедност на САД, a Русија за главен дeстабилизатор на меѓународната сцена

Соединетите држави ги прогласија Русија и Кина за главни закани, при што Кина е идентификувана како главен потенцијален противник...

Boзнeмирувачко видео: Пет студенти зaгинaa откако се cpyши ограда на факултет во Боливија

Најмалку пет студенти загинаа во Боливија кога паднаа од четвртиот кат од зградата на Универзитетот „Ел Алто“ во град...

Запленети повеќе стотици ампули лaжни вакцини против ковид-19 во Јужна Африка

Властите во Јужна Африка запленија повеќе стотици ампули лажни вакцини против ковид-19, по глобалното предупредување издадено од Интерпол дека...
- Advertisement -

Во разговор пред упадот на толпа приврзаници на претседателот Доналд Трамп во американскиот Конгрес минатата недела, Трамп му рече на потпретседателот Мајк Пенс дека „може да замине во историјата како патриот, или да биде запаметен во историјата како пичка “, објави Њујорк Тајмс.

На крајот, по враќањето на конгресмените во Капитолот, Пенс и Конгресот ја потврдија победата на Џо Бајден на изборите.

Во вторникот, Пенс во писмото до спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси посочи дека нема да го поддржи насилното отстранување на Трамп преку 25-тиот амандман. Тој ги обвини демократите дека играат „политички игри“.

Во средата, Домот гласаше неуспешно за отповикување на Трамп за неговата улога во поттикнувањето на немирите. Тоа ќе го направеше Трамп првиот претседател на кој му е изречена импичмент во два наврати.

Пенс, кој претседаваше со пребројувањето на изборните гласови, јасно стави до знаење дека ќе ја потврди победата на Џо Бајден на изборите.

Додека Пенс се криел од топлата, Трамп, наводно, не се јавил за да го провери, но наместо тоа, твитнал.

Њујорк Тајмс во вторникот објави дека Трамп немилосрдно извршил притисок врз Пенс да го предомисли за потврдата на изборната победа на Бајден.

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This