Moли бoгa дa нe пoчнe Тpeтa Бaлkaнcka Вojнa: Уште еден кocoвски пpeмиер повика на обединyвaњe со Албaниja

Поврзано

(Видeo) Адвokaтот на Сашо потврди: Mиjaлкoв aктивнo yчecтвyвa вo cвикyвaњe нa конгpecт нa MK Mepиот

Адвокатот Петар Василев кој е бранител на екс шефот на УБК Сашо Мијалков знаел дека неговиот клиент бил активен...

Пoчинaa 11 лицa, 316 нoвoзaбoлeни во изминaтoтo дeнoнoќиe

Во последниве 24 часа, по изработени 1562 теста, регистрирани се 316 новозаразени со Ковид-19 во Македонија. Оздравеле 681 пациент, а...

(Видео) Агатангел: Македонија e cвeтa зeмja

На денешната емисија "Неделен Брифинг" во Инфомакс со Сотир Костов, Митрополит Агатангел во однос на Македонија, коментираше дека ова...
- Advertisement -

Курти сака референдум за обединување со Албанија.

Поранешниот косовски премиер и лидер на движењето Самоопределување, Албин Курти изјави дека на Косово треба да му се даде право да се обедини со Албанија со мирни средства, односно со референдум.

Во разговор со уредниците на списанието Оксфорд, Курти рече дека движењето на чие чело е тој верува дека обединувањето со Албанија не смее да предизвика нов балкански конфликт.

Ние сакаме да добиеме право на референдум и не сметаме дека насилството е патот до обединувањето – рече Курти.

Тој изјави дека го поддржува обединувањето доколку процесот се одвива на демократски начин, објави приштинска Коха, а пренесува РТС.

Резултатот мора да се почитува, но во никој случај не смее да започне третата балканска војна, рече Курти.

Инаку, на 14 февруари се одржуваат избори во Косово, а Врховниот суд во Приштина ја потврди претходната одлука на судовите, според која Курти, поради претходните пресуди, не може да се кандидира за член на парламентот на таа држава.

Според последните анкети на јавното мислење, партијата на Курти има поддршка од нешто повеќе од 44 отсто од испитаниците, односно двојно повеќе од втората најсилна партија, Демократската партија на Косово.

Инаку Курти е вториот поранешен косовски премиер, по Рамуш Харадинај, кој јавно се залага за референдум за обединување со Албанија.

Latest News

Гoлем протест пред Влада: Извисените угостителите и индустријата за организирани настани бараат Власта да најде решение

Угостителите и индустријата за организирање на свадби утре повторно излегуваат на протест. Локацијата е пред Влада, часот 15:00. Бараат...

More Articles Like This