MOСКВА: САД се подготвени за „пакт со ѓаволот“

  • October 4, 2016
  • Коментари

Официјална Москва е се поубедена дека САД, во својата желба за промена на режимот во Сирија, се подготвени за „пакт со ѓаволот“, односно за сојуз со терористите, стои во соопштение на руското Министерство за надворешни работи.

avion

– Откако не ја испочитуваа спогодбата којашто самите тие ја изработија, САД се обидуваат одговорноста да ја префрлат на некој друг. Пасивноста на Вашингтон само им овозможи наекстремистите да се прегрупираат во тој период, како и да се стекнат со вооружување и човечки ресурси, изјави портпаролката на Министерството Марија Захарова, откако претходно САД ги прекинаа билатералните разговори со Русија околу Сирија.

Претходно «
Следно »