December 8, 2021, 5:31 am

Oбилни и пopojни дoждови – oд пeтoк cтaбилизaциja нa вpeмeтo

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Времето во земјава ќе биде променливо облачно и свежо со повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат поројни и пообилни, особено во западните и јужните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, повеќе изразен вдолж Повардарието.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 17, а максималната ќе достигне од 16 до 22 степена.

Во Скопје, променливо облачно и посвежо, попладне и кон крајот на денот со повремен дожд. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 17, а дневната ќе достигне до 22 степена.

До петок претпладне ќе се задржи претежно облачно време со повремени врнежи од дожд со променлив интензитет. На места врнежите ќе бидат поројни и пообилни (над 15 л/м2 за 12 часа). Дневната температура значително ќе се намали. Од петок попладне ќе настапи стабилизација со постудени утра и пораст на дневната температура.

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...

More Articles Like This