August 15, 2020, 5:05 am

Oва е вистинската намена на архитектонското чyдo Кинески ѕид

Поврзано

Северина 3apa3ена со kopoнавиpус: „Денеска добив позитивен pe3ултат“

Северина преку социјалните мрежи објави дека е позитивна на коровирусот. Во објавата, таа напиша дека нема никакви симптоми и...

Ќе има свадба-Ване Цветанов ја запроси Дунавка Трифуновска во Турција

Во сивилото предизвикано од здравствената криза единствена светла точка беше љубовта која минатиот месец од одмор во Турција ја...

Ако Британец се пpeceли во Македонија, секоја година ќе му остануваат 24 илјади евра

Според статијата на uk.finance.yahoo.com, нашата држава е најдобра опција за селење, кога се во прашање цените и трошоците за...
- Advertisement -

Израелските археолози го негираа митот, според кој Големиот Кинески ѕид бил предвиден само за заштита од нападот на Монголите.

Според заклучоците на истражувачите, дел од градбата на ѕидот се користела за контрола на трговските патишта и собирање данок, пренесуваат од „Phus.org“.

Експертите првпат ја внеле на картата Северната линија од ѕидот, со должина од 740 километри која што се наоѓа на територијата од современа Монголија.

Таму ѕидот поминува низ долината, со помала висина е и се наоѓа покрај патиштата кои што не се користеле за воени цели.

Според зборовите на научниците, тоа укажува дека Кинескиот ѕид го ограничувал движењето и на цивилното население и стока, олеснувал собирање на данок, особено во време на студениот период од годината, кога луѓето ги носеле домашните животни во потоплите јужни пасишта.

Северната линија или Ѕидот Чингискан, бил изграден помеѓу 11-ти и 13-ти век. Изградбата на самиот Голем Кинески ѕид започнала во третиот век и траела до 1644-та година.

Неговата должина изнесува над 21.000 километри, што го прави најголемата спектакуларна архитектура во историјата на човештвото. Неговата дебелина изнесува најмалку десет метри, поради што тешко е да се забележи од вселената.

Latest News

Северина 3apa3ена со kopoнавиpус: „Денеска добив позитивен pe3ултат“

Северина преку социјалните мрежи објави дека е позитивна на коровирусот. Во објавата, таа напиша дека нема никакви симптоми и...

Ќе има свадба-Ване Цветанов ја запроси Дунавка Трифуновска во Турција

Во сивилото предизвикано од здравствената криза единствена светла точка беше љубовта која минатиот месец од одмор во Турција ја обелоденија манекенката Дунавка Трифуновска и...

Ако Британец се пpeceли во Македонија, секоја година ќе му остануваат 24 илјади евра

Според статијата на uk.finance.yahoo.com, нашата држава е најдобра опција за селење, кога се во прашање цените и трошоците за живот. Според истражувањетол, Северна Македонија е...

Меси го допpe дното: 19 3aгубени топки, трет дeбakл по ред и можна pa3делба

Лионел Меси како да се помири со немоќта на Барселона во четвртфиналето на Лигата на шампионите и целосно се вклопи во сивилото на петкратниот...

За 2 месеца ослабела 21 кг во 61-та година од животот: Ова е „тајната состојка“ на диетата на пејачката

Популарната пејачка на народна музика Снежана Ѓуришиќ (61), која последниве години е дел од жири-комисијата на музичкиот натпревар „Гранд-ѕвезди“, успеа да ослаби дури 21...

More Articles Like This