Oвa дeфинитивнo ќe гo нaлyти Ердоган: Бајден ќe гo пpизнae гeнoцидoт нaд Еpмeнцитe?

Поврзано

(Видео) Macaкap вo Рио: Нajcмpтoнocнaтa пoлициcкa akциja вo иcтopиjaтa нa Бразил – oвa ce дeтaлитe

29-тата жртва на акцијата во фавелата Жакарезињо ја лансираше оваа рација во самиот врв на најсмртоносните полициски операции во...

(Boзнeмиpyвaчкo видeo) Нajмaлку 40 зaгинaти вo ekcплoзиja вo близинa нa yчилиштe во Кабул, пoвeќe oд 50 лицa, пpeтeжнo yчeници, ce пoвpeдeни

Најмалку 40 лица загинаа во експлозија на близина на училиште во авганистанскиот главен град Кабул, соопшти Министерството за внатрешни...

Haпaднaтa вoeнa бaзa во Иpaк кaдe ce cмecтeни aмepикaнcки тpyпи

Ирачката воздушна база Аин ал Асад, во која се сместени американски трупи, рано утрово беше нападната од беспилотно летало. Во...
- Advertisement -

Американскиот претседател Џо Бајден формално како чин на геноцид ќе го признае масакрот над Ерменците за кој е одговорно Отоманското царство во текот на Првата светска војна, открија извори на британската новинска агенција „Ројтерс“.

Потегот според аналитичарите ќе биде симболичен, но сепак ќе значи промена во односот на, со децении внимателно бираниот речник од страна на Белата куќа. Сето ова доаѓа во периодот кога Вашингтон и Анкара се во длабоки несогласувања поради бројни прашања.

Бајден најверојатно ќе го употреби зборот „геноцид“ како дел од изјавата на 24-ти април кога се одржува годишната комеморација за жртвите од целиот свет.

Ерменскиот холокауст: Османлискиот геноцид на првиот христијански народ за кој светот упорно молчи

Сепак, изворот за „Ројтерс“ ја остави отворена можноста Бајден да се премисли со оглед на важноста на односите помеѓу Соединетите Американски Држави и Турција која и натаму го негира геноцидот иако за тоа постојат историски факти.

Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки вчера изјави дека претседателската резиденција веројатно ќе има повеќе да каже во врска со ова прашање во сабота, но не сакаше да изнесе повеќе детали.

Извор: tocka.com.mk

Latest News

Јенс Шпан: Пaтyвaњaтa вo ЕУ ќe бидaт мoжни и бeз пoтвpдa зa вakцинaциja

Германскиот министер за здравство Јенс Шпан смета дека летниот одмор во рамките на Европската унија ќе биде можен и...

More Articles Like This