OДГOBOPHOCTA KPИBИЧНА, ЈОВЕВСКИ ГО MPЗИ ДА ОТИДЕ ВО „ОХИС“: Oбвинитeлствoтo нeмa излезено на терен во „ОХИС“ за да поведе постапка пpoтив oдгoвopнитe

Поврзано

Мицкоски: За само шест месеци Заев ја задолжи државата за 420 милиони евра во обид за поткyп и кpиминал

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од Прилеп кажа дека граѓаните на 15 јули избираат помеѓу потрошени политичари и...

Фетаи и Бубевски позитивни на корона?

Новинарот Миленко Неделковски на својот Фејсбук профил откри детали за љубовниот живот на екс специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи....

Николоски до Заев: Дали твоето семејство се јавува како странски инвеститор во најмалку две европски држави?

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4 вечерва во Прилеп кажа...

Ова е извадок од Кривичниот законик на РМ. Одредбата е актуелна поради хавараијата во ОХИС. За да постои ова дело, потребно да бидат исполнети неколку услови:

-да станува збор за отров (супстанцата излеана во ОХИС несомнено е отров)

-да е предизвикана значителна опасност за телото на луѓето (хаваријата е во непосредна близина на населени места, но во прашање е здравјето на луѓето кои биле внатре)

-став 2 се однесува на мерките кои требало да ги преземе, а евентуално не ги презеле службеното или во овој случај одоговорното лице од компанијата која ги вршела работите со отровот

– став 4 ја покрива ситуацијата кога до хаваријата дошло поради небрежност што би значело дека треба да се провери дали компанијата и одоговрните лица ги презеле сите потребни мерки за да не дојде до тоа – на пример дали ако проблем е некој вентил, неговата функционалност била проверена пред да се зпаочен со операцијата со отровот и сл.

За да се провери сето ова, задолжително е, и не подлежи на субјективна оценка, излегување на јавен обвинител на лице место. Можел да ги земе со себе и сите оние што на времето држеа прес конференции со маски, како Шеќеринска, на пример. Колку што ни е познато, досега нема информација дека јавен обвинител тоа го сторил.

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести