October 20, 2021, 8:56 pm

Oд денес започнува вakцинацијата на деца

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Во државава од денеска ќе почне вакцинирањето со „Фајзер“ на децата од 12 до 17 години чии родители/старатели се пријавиле на сајтот vakcinacija.mk, а според последните податоци од Министерството за здравство, пријавени се околу 1800 деца. Паралелно продолжува и имунизацијата на возрасното население.

Здравствените власти апелираат дека единствен начин на превенција да не се соочиме со нов силен бран и ширење на опасниот делта сој е што помасовна имунизација. Од Министерството за здравство вчера информирaа дека кај нас се детектирани десетина случаи со делта сој и ниту еден од нив не бил вакциниран.

Според последната статистика што ја објави вчера ресорното Министерство, во претходното деноноќие е регистриран 21 нов случај со Ковид-19 од направени 3358 тестирања. Од нив, 13 се од Скопје, пет од Тетово и по еден од Гостивар, Струмица и Дебар. Во болниците во земјата хоспитализирани се 16 пациенти. Регистрирани се двајца оздавени панциенти, а починати немало.

Latest News

Митовски: Oбвинитeлcтвoтo ги бapa cвиpкaчитe кoи oбjaвиja зa пpeдизбopниoт пoтkyп oд Bлaдaтa

Во вечерашната емисија на ТВ Сонце гостуваше уредникот на Инфомакс Александар Митовски кој истакна дека Обвинителството ги бара...

More Articles Like This