October 24, 2021, 4:53 am

„Oд дeнecкa мe чyвa Гocпoд“: Глaвниoт cпeциjaлeн oбвинитeл нa Цpнa Гopa пoвeќe нe e co oбeзбeдyвaњe

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Главниот специјален обвинител на Црна Гора, Миливоје Катниќ, го извести министерот за внатрешни работи, Сергеј Секуловиќ, за одлуката дека членовите на неговото обезбедување повеќе не ја вршат таа функција. Тоа го соопшти Специјалното државно обвинителство предводено од Катниќ.

Катниќ одлучи да го врати обезбедувањето затоа што беше незадоволен од прашањата од полицијата испратени до неговиот шеф за безбедност во врска со неговиот престој во Цетиње за време на протестот на денот на устоличувањето на митрополитот црногорско-приморски на СПЦ, Јоаникие.

Во петокот, 17 септември, Катниќ на прес-конференцијата рече дека од понеделник, 20 септември него „Бог го чува“. Потоа рече дека на 4 и 5 септември бил во Цетиње со тројца специјални обвинители, полициска екипа и дека тие биле на должност во Цетиње ОДТ, бидејќи в.д. на Врховниот државен обвинител Дражен Буриќ ги определи дежурните службеници за тој настан.

Тој, исто така, рече дека го враќа обезбедувањето за да бидат „малтретирани“ од полицијата.

Latest News

Обама до Меркел: „Целиот свет ви должи голема благодарност“

Поранешниот американски претседател Барак Обама им се придружи на европските лидери во чест на германската канцеларка во заминување Ангела...

More Articles Like This