October 18, 2021, 2:28 am

Oд следната недела ваксајнс за членовите на Владата

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Сметам дека е добар сигнал, членовите на Владата и јавните личности да се вакцинираат со таа вакцина која ја имаме во најголеми количини, а тоа сега е кинеската вакцина на „Синофарм“, рече министерот за здравство Венко Филипче во вчерашното интервју на „360 степени“.

Немам никаков проблем, ниту пак преферирам некоја вакцина, смета дека вакцината на „Синофарм“ е сосем солидна, рече Филипче.

Членовите на Владата се очекува да започнат со вакцинација кон крајот на следната недела.

Како дел од критичната инфраструктура, членовите на Владата треба да се вакцинираат после пратениците. Собранието како институција заврши со првата фаза, вкацина добија и вработените во службите, понатаму и пратениците. Целта е сите што се таму да бидат целосно вакцинирани за да може Собранието да функционира, а потоа на ред доаѓа Владата, можеби од следната недела па натаму, рече Филипче.

Latest News

Целосно обработени податоците од Градско, Дојран, Лозово, Росоман и Центар Жупа, ова се резултатите

На веб-страницата на Државната изборна комисија објавени се првичните резултати од пет општини каде се обработени 100 отсто од...

More Articles Like This