January 24, 2021, 10:03 am

Oд цeнaтa ќe вe зaбoли глaвa: Рycитe гo иcкoпaa нajpeткиoт диjaмaнт вo cвeтoт

Поврзано

Научниците потврдија: Koгa чoвeк лaжe, тoj гo имитиpa гoвopoт нa тeлoтo нa oнoj штo го лaжe

Неодамнешниот експеримент на холандски истражувачи од Универзитетот во Ротердам, кој го проучуваше влијанието врз говорот на телото и движењата,...

Еликсир на младоста: Кинезите открија средство што го забавува стареењето

Кинески истражувачи тестираат ново средство за деактивирање на генот KAT7, што е клучен фактор во процесот на стареење на...

Златник од 18 век е продаден за 9,36 милиони долари

Редок златник, направен од истакнат занаетчија во Њујорк во 1787 година, беше продадена на аукција во Далас за 9,36...
- Advertisement -

Екстремно реткиот пурпурно-розов дијамант кој е откопан во Русија може да достигне цена од 38 милиони долари на аукцијата, каде што ќе биде изложена на 11 ноември годинава, објави аукциската куќа „Сотеби“.

Инаку, тркалезниот дијамант го доби името по рускиот балет „Дух на розата“ и е најголемиот што беше понуден на оваа аукција, пренесува Ројтерс.

Станува збор за дијамант од 14,83 карати, извлечен од најголемото наоѓалиште на розови дијаманти.

„Тешко е и многу ретко може да се најдат розови дијаманти во природата, во која било големина. Само еден процент од сите розови дијаманти се поголеми од десет карати“, изјави Гери Шулер, директор на куќата „Сотеби“.

Latest News

Aболицираниот kpиминалец Зоран Заев е тотaлно изолирaн политичар од страна на светските, но и на балканските лидери

Аболицираниот криминалец Зоран Заев е тотално изолиран политичар од страна на светските, но и од страна на Балканските лидери....

More Articles Like This