October 30, 2020, 11:10 am

Oд cвoeтo млeкo нaпpaвилa бизниc: Мajкa зa нeкoлкy мeceци зapaбoтилa 20.000 дoлapи

Поврзано

На листата на Haјлоши фотошоп фотографии во светот, се најде и таа- Јелена Кapлеуша

Сите понекогаш користат филтри на социјалните мрежи за да изгледаат најдобро на своите фотографии, но понекогаш желбата за добра...

За да останеш нopмална, огледај се на балканска жена: Ова мора да го прочитате

Балканската жена е имагинативна, и целиот свет е секогаш со неа: кинескиот пазар може да биде Пета авенија за...

(Видео) Peaкциитe нa мaшкитe ce ypнeбecни: Oблeчe хeлaнки, a вo зaдниoт џeб ja ocтaви вклyчeнa кaмepaтa oд мoбилниoт

Оваа Инстаграм инфлуенсерка „уловила“ многу мажи како отворено гледаат во нејзиниот задник откако во задниот џеб од хеланките сокрила...
- Advertisement -

Ова е еден од најнеобичните примери за тоа како луѓето денес заработуваат пари за живот…

Случајот со една мајка од Флорида не е осамен, но таа заработила неверојатна сума на пари од она со што се „занимава“. Имено, Џули Денис која веќе има две деца, се согласила да биде сурогат мајка.

По породувањето, одлучила да го продава своето млеко преку интернет на непознати луѓе. Вели дека, сега се срами од својата постапка, а сето тоа започнало затоа што сакала да го дополни домашниот буџет. Оваа идеја навистина и се исплатена, особено во време на корона кризата.

Преку сопственото млеко, со кое првобитна го доела сурагат бебето во текот на тие шест месеци, успеала да заработи скоро 20.000 долари, пишува „Мирор“. За математиката да ви биде уште појасна, ова се нејзините точни пресметки: Џули продава 28 грама млеко за 90 американски центи на жените кои немаат свое млеко, а не сакаат на децата да им даваат купено.

Како наставничка во училиште има релативно ниска плата, па во ова видела шанса за добро да заработи и да го обезбеди семејството. Како што вели „производството“ на млеко е „работа со полно работно време“.

„Дневно поминувам по неколку часа со пумпицата, одвоена од своето семејството“ – вели Џули, која поради ова со што се занимава сега е мета за многумина. Додека едни зборуваат дека тоа не е нормално, а други се прашуваат „зошто би заработувала пари од нешто што е бесплатно?“, таа вели дека „не е сѐ во парите и дека сака да им помогне на луѓето кои се во неволја“.

„Не знам зошто луѓето мислат дека мајчиното млеко треба да биде бесплатно, кога тоа во прав, од продавница, мораат да го платат. Освен тоа, на секои шест до осум недели морам да ги менувам деловите на пумпицата, а тоа чини. Морам да ги менувам и стерилизаторите“ – наведува оваа Американка.

За тоа дека од своето млеко дефинитивно направила бизнис, сведочат и фотографиите кои „патуваат“ на социјалните мрежи. Џули месечно „испумпува“ повеќе од 400 литри млеко кое го складира во својот замрзнувач и го испорачува ширум светот во кутии кои се исполнети со лед, за да не дојде до расипување.

Latest News

Бил вo кoнтaкт co лицe пoзитивнo нa Koвид-19: Министерот Нуредини во caмoизoлaциja

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини преку својот фејсбук-профил соопшти дека е во самоизолација поради контакт...

Синот на Амди Бајрам ги покажа резултатите од тестот за кopoнавирус

Пред 6 дена во јавноста одекна веста за смртта на некогашниот пратеник и лидер на Сојузот на Ромите во Македонија, Амди Бајрам. Бајрам почина на...

Русија: “Ја пpeдyпpeдивмe Франција за oпacнocтa oд тepopиcти од Северен Кавказ”

Заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Олег Сиромолотов изјави дека Русија во неколку наврати ја предупредила Франција за опасноста од терористите. Според него, тие терористи...

Научник кoj двa пaти ce caмoзapaзи co Koвид-19: Нaдeжитe зa „имyнитeт нa cтaдo“ ce зaлyдни

Професор кој по втор пат се замозарази со коронавирус со цел да ја проучи ефикасноста на стекнатите антитела, вели дека надежите за создавање на...

Германија pyши цpни peкopди: Hajвиcoкo днeвнo згoлeмyвaњe нa нoвoзa6oлeни од пoчeтoкот на пaндeмиjaтa

Германија во последните 24 часа евидентирала 18.681 случај на инфекција со коронавирус, објави Институтот „Роберт Кох“, и тоа е највисоко дневно зголемување од почетокот...

More Articles Like This