January 16, 2021, 8:56 am

Oлимпиjцитe вo Токио ќe ce тecтиpaaт нa Koвид-19 нa ceкoи 96 дo 120 чaca

Поврзано

Akтивни 16.231 cлyчaj co Koвид-19: Pacте бpoјoт нa oздpaвeни пaциeнти

До вчера во земјава беа регистриарни 16231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9985 се од...

СЗО co бapaњe: Дa нe ce вoвeдyвa oбвpcкa зa вakциниpaњe пpи пaтyвaњaтa

Вонредниот одбор на Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за...

Eдeн милиoн кинecки вakцини пpиcтигнyвaaт дeнecка во Србија: Вучиќ лично ќе гo пpeчeкa aвиoнoт кoj ќe cлeтa oд Кина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на аеродромот „Никола Тесла“ ќе го пречека авионот „Ер Србија“, кој ќе донесе милион...
- Advertisement -

Спортистите кои ќе настапат на Олимписките игри во Токио ќе мораат да приложат негативен корона тест направен најмалку 72 часа пред пристигнувањето во Јапонија и ќе бидат тестирани на коронавирус на секои 96 до 120 часа за време на Игрите.

Во извештајот кој го објавија организаторите на ОИ, се наведува дека центарот за тестирање ќе биде лоциран во Олимпиското село каде ќе бидат сместени околу 15.000 спортисти.

Во моментов, за сите кои влегуваат во Јапонија е задолжителен 14-дневен карантин, но спортистите и персоналот задолжен за организација на Олимпијадата ќе бидат изземени од ова ограничување.

Летните Олимписки игри во јапонската престолнина треба да бидат отворени на 23 јули, откако годинава беа одложени поради светската пандемија на коронавирус.

Latest News

Cилeн зeмjoтpec peгиcтpиpaн вo Татарски Теснец

Земјотрес со интензитет од 6,4 степени соред Рихтеровата скала синоќа е регистриран во Татарски Теснец во Русија, соопшти Европски...

More Articles Like This