December 8, 2021, 5:13 am

Oткpиeнa нoвa myтaциja нa кopoнaвиpyc вo Англија: Moжнo e дa нe peaгиpa нa вakцинa?

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Повеќе од илјада случаи на инфекција со нова варијанта на коронавирусот се откриени во изминатите неколку дена во Англија, претежно на југот на земјата, што би можело да се поврзе со скокот на бројот на заразени, изјави денеска министерот за здравство Мет Ханкок.

„Идентификувавме нова варијанта на коронавирусот што може да се поврзе со побрзото ширење на југо-истокот на Англија“, рече Ханкок во обраќање пред парламентот.

„Првичната анализа сугерира дека оваа варијанта расте побрзо од досегашните“, додаде тој.

„Во овој момент морам да истакнам дека нема нешто што сугерира дека оваа нова варијанта ја зголемува веројатноста од посериозна форма на болеста, а најновите клинички информации се дека е малку веројатно оваа мутација да не реагира на вакцината“, додаде тој.

Latest News

Бајден по разговорот со Путин ќе се консултира со европските сојузници

Американскиот претседател Џозеф Бајден ќе разговара за исходот од денешниот руско-американски видео-самит со францускиот претседател Емануел Макрон, германската канцеларка...

More Articles Like This