January 16, 2021, 9:10 am

Oфициjaлнo: Британските влacти пoбapaa пpoцeнкa нa oкcфopдcкaтa вakцинa

Поврзано

Cилeн зeмjoтpec peгиcтpиpaн вo Татарски Теснец

Земјотрес со интензитет од 6,4 степени соред Рихтеровата скала синоќа е регистриран во Татарски Теснец во Русија, соопшти Европски...

Akтивни 16.231 cлyчaj co Koвид-19: Pacте бpoјoт нa oздpaвeни пaциeнти

До вчера во земјава беа регистриарни 16231 активни случаи на Ковид-19, од кои најголем број – 9985 се од...

СЗО co бapaњe: Дa нe ce вoвeдyвa oбвpcкa зa вakциниpaњe пpи пaтyвaњaтa

Вонредниот одбор на Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за...
- Advertisement -

Британските власти официјално побараа од властите да ја проценат вакцината развиена од „АстраЗенека“ и Универзитетот во Оксфорд за да утврдат дали ги исполнува сите безбедносни стандарди, а компанијата објави дека може да спроведе уште еден глобален тест за да се процени нејзината ефикасност.

Министерот за здравство Мет Хенкок потврди дека властите формално побарале од надлежните органи да ја проценат безбедноста на вакцината, пренесува Ројтерс.

Британската агенција за регулирање на лекови и медицински помагала започна забрзан процес за проценка на вакцината претходно овој месец, откако беа објавени резултатите за нејзината безбедност и ефикасност.

Владата на Велика Британија нарача 100 милиони дози на вакцина развиена од „АстраЗенека“ и од Универзитетот во Оксфорд, најголемата нарачка на вакцина во една земја.

„АстраЗенека“ очекува четири милиони дози вакцина да бидат достапни во Велика Британија до крајот на месецот, а министерот за здравство Мет Ханкок бара да започне имунизацијата пред Божиќ.

Вакцината, развиена од „АстраЗенека“, се смета за еден од најдобрите кандидати за земјите во развој, поради ниската цена на производство и транспорт, за што не се потребни посебни услови.

Сепак, научниците изразија сомнеж во веродостојноста на резултатите, што ја потврди ефективноста од 90% во групата волонтери кои првично добија половина наместо целата доза на вакцината по грешка.

Покрај тоа, некои експерти тврдат дека примерокот е премал за податоците добиени на овој начин да се сметаат за веродостојни.

„АстраЗенека“ наведува дека процесот на испитување во кој волонтерите добиле половина од дозата го следеле независни агенции и надлежните органи во Велика Британија, кои потврдиле дека нема причини за загриженост.

Извршниот директор на компанијата во понеделникот рече дека најверојатно ќе се спроведе уште едно глобално испитување за ефикасноста на вакцината со половина доза.

Компанијата ги објави во понеделникот резултатите од доцната фаза на тестот за вакцини во Велика Британија и Бразил, со што се потврди ефикасноста од 70%.

Latest News

(Видео) Пoлицajци нaпaднaти вo Cpбиja: Им ja пpeкинaлe пpocлaвaтa нa Cтapa нoвa гoдинa, пa дoбилe ќoтeк

Двајца мажи Р.Н. и Р. Д. од српското Ново Село во близина на Крушевац биле приведени по нападот врз...

More Articles Like This