Oфициjaлнo: Во Милано oд дeнecкa e зaбpaнeтo пyшeњe нa jaвни мecтa

Поврзано

Додека ние плаќаме десетици евра, Швајцарија со бесплатни тестови за сите граѓани

– Швајцарија денеска претстави план вреден една милијарда франци кој нуди бесплатни тестови на коронавирус за своето население, како...

Рaдиoaктивна прашина од Сахара се шири над Европа

Радиоактивната прашина од Сахара е присутна во Франција од февруари, објави Здружението за контрола на радиоактивноста. Прашината ја донесе ветерот...
- Advertisement -

Од денеска областа на градот Милано станува зона за непушачи на јавни места, јавија италијанските медиуми.

Градските власти одлучија да забранат пушење на автобуски постојки, во паркови, стадиони, гробишта и области каде што сопствениците ги носат своите кучиња.

Одлуката е донесена во ноември минатата година, таа ќе стапи во сила денеска, а до 2025 година, се планира забраната да се прошири на сите отворени простори во градот.

Првично, забраната, им остава на пушачите можност да пушат на отворено, но само доколку се оддалечени најмалку 10 метри од другите луѓе.

Latest News

Заврши топлиот бран: Од утре дождови со зaсилен северен ветер

Поради продор на постудена воздушна маса од север, утре ќе преовладува променливо облачно време со засилен северен ветер, особено...

More Articles Like This