January 24, 2021, 9:42 am

Ocтpиoт пaд нa цeнитe нa нaфтaтa нajaвyвa нoвa peцecиja

Поврзано

Илон Маск ja caкa Кина, и Кина го caкa Илон Маск

Компанијата на Илон Маск, Тесла, во Шангај, работи со полна пареа. Според еден извршен директор, Тесла не добила само...

Фајзер се oбвpзa: 40 милиoни вakцини зa cиpoмaшнитe

Американската компанија „Фајзер“ се обврза да испорача 40 милиони дози вакцини против „Ковид-19“ оваа година, во согласност со напорите...

Пpвпат од пoчeтoкoт нa eпидeмиjaтa: Хонг Конг вoвeдyвa cтpoг кapaнтин

Хонг Конг денес ја воведе првата блокада од почетокот на пандемијата на коронавирус. 10.000 граѓани во густо населениот дел на...
- Advertisement -

Расположението на учесниците на финансиските пазари оваа недела не може да се поправи ниту со податоците за силното закрепнување на економскиот раст во третиот квартал.

Но, очекувањата повторно се влошуваат во наредните месеци, пишува Seebiz.

Дури и големиот пад на цените на нафтата (-10 проценти минатата недела) предвидува дека светот веројатно ќе мора да се соочи со нова рецесија. Брент се лизна на 37 долари, најниско ниво во последните пет месеци.

Земјите на ОПЕК + на крајот на ноември повторно ќе се договорат за идните политики. Саудиска Арабија и Русија, најголемите светски производители, сакаат картелот ОПЕК + да испумпува 7,7 милиони барели на ден дури и во новата година, иако првичниот договор предвидуваше „производство“ да се зголеми за два милиони барели на ден во јануари.

Latest News

Рускиот вицепремиер тврди дека ковид пасошите нема да има

Воведувањето единствен меѓународен сертификат за вакцинација против вирусот корона за патување во други земји е малку веројатно, бидејќи е...

More Articles Like This