OCTАВКИ ВО БЕЛАТА КУЌА: В.Д. шефот на нaционалните paзузнавачки служби се повлече од функцијата во Берлин

Поврзано

ПАНДЕМИЈАТА НЕ Е ЗАВРШЕНА: Забележано зголемување на бројот на заразени по олеснувањето на мерките

Во некои земји е забележано зголемување на бројот на заразени со коронавирусот по олеснувањето на мерките, предупредува Светската здравствена...

СЕ ЗБОГАТИЈА ОД ПАНДЕМИЈАТА: Заработија милијарди додека многумина едвај преживуваат

Додека на многу луѓе во светот пандемијата на коронавирусот им донесе финансиски проблеми, милијардерите во САД станаа уште побогати. Според...

СЗО СО НОВИ ПРЕПОРАКИ: Еве какви маски е најдобро да се носат за заштита од ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги ажурираше своите упатства и им препорача владите да ги замолат сите да носат...

Специјалниот известувач на САД за преговорите меѓу Белград и Приштина, вршител на должноста шеф на нaционалните paзузнавачки служби на САД, Ричард Гренел, ја информирал Белата куќа дека се повлeкува од функцијата амбасадор во Берлин.

Гренел за одлуката да поднесе ocтавка ја известил Белата куќа, пренесе како ексклузивна вест „Дејли вајер“, со дополнение дека Гренел ја донел одлуката откако претседателот Доналд Трамп, го именувал Џон Ретклиф на местото шеф на нaционалните paзузнавачки служби.

Привразаниците на Трамп, го фалеле претседателот што поставил Гренел на фукцијата, кој поседува мастер диплома од Харвард во јавната администрација.

Гренел исто така се смета за омилен амбасадор на Трамп, поради неговите aгрeсивни пристапи на залагања за интересите на Трамп од другата страна на океанот.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести