Pекордно високи температури измерени на Арктикот кои достигнуваат и 38 степени

Поврзано

Рекорден пораст на бројот на нoвoзaрaзeни од Koвид-19 во Токио

Во Токио во изминатите 24 часа се пријавени 224 нови случаи на коронавирусот, што е најголем дневен биланс од...

ЕУ со 22 милиони евра поддршка за нaјрaнливитe во палестинските теpитоpии

Европската Унија ќе обезбеди 22,7 милиони евра помош за најранливите групи во палестинските територии, кои покрај секојдневната лоша инфраструктура...

ВИДЕО: Медицинска сестра им свири на виолина на пациентите кои бoлeдуваат од Koвид-19

После тешките смени во болниците каде ги лекуваат пациентите заразени од Ковид-19, медицинска сестра им свири на пациентите на...

На рускиот Арктик во јуни се измерени рекордни температури кои предизвикаа големи пожари, изјави директорот на руската метеролошка служба и ги поврза со климатските промени.

-Имавме доста необични временски услови во јуни, што дури стануваат и рекордни, изјави Роман Вилфанд на конференција за новинари во Москва.

Истакна дека покрај тоа новиот рекорд на арктичкиот предел на 17 јуни била измерена температура од 38 степени целзиусови.

-Неверојатно е – потенцираше Вилфанд бидеќи токму во тој предел при крајот на 19 век биле измерени рекорно ниски температури од минус 67,8 степени. Според него причината за високите температури се климатските промени и промена во циркулацијата на воздухот, при што чести се антициклони кои носат сончево време.

Недостатокот на облаците поради летото и носи антициклоните и го загрева Арктикот. Метеролозите порано не виделе вакво нешто, затоа што антициклоните станала почести и тешки за предвидување. Главниот проблем се климатските промени. Пожарите предизвикани од високите температури и пепелот кој го оставаат зад себе го топи ледот па така го загрева и тлото, инаку сончевите зраци се рефлектираат од ледот и тоа го спречува топењето, објасни директорот.

Според проценките, Русија се загрева околу 2,5 пати побрзо од остатокот на светот поради своите огромни арктички предели.

Климатските промени му се закануваат на вечниот лед, трајно смрзнато тло кое покрива околу 65 отсто од Русија и каде е се наоѓа поголем дел од инфраструктурата.

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Чаир

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на претстојните парламентарни избори, одржа средба со жителите на Чаир....

(Видео) Боки 13 потврди дека поднел кpивични пpoтив политичари од власта – Единствено ќе ме cпpeчaт доколку ме лишaт од живoт

Со порака дека единствен начин да го спречат е да го убијат, Боки 13 од Шутка потврди дека кривичните пријави ги поднесува против политичари...

Во Македонија може да биде следен и прислушкуван секој

  Ексклузивно за Инфомакс, во емисијата „Без цензура“ гостуваше Љупчо Палевски модерен македонски дисидент и борец за Македонија. Палевски е човекот кој ја разоткри...

Заев веќе ги пакува куферите, ВМРО-ДПМНЕ води во речиси сите изборни единици

ВМРО-ДПМНЕ води со 4% пред СДСМ во анкетата спроведена од страна на институтот „Habeas Corpus“, кој разработува прашања од правниот и политички систем. Анкетата на...

Нова аудио бомба за Заев, се договарал со Мијалков и знаел дека Шилегов правел криминал во второстепена комисја за јавни набавки

На социјалната мрежа „ЈуТјуб“ се појавија нови аудио снимки, на кои се слуша гласот на Зоран Заев како разговара со непознат соговорник, а во...

Повеќе вести