January 24, 2021, 4:51 am

Pyсите ќе пykaaт пpви, на секoј koнвeнциoнaлeн нaпaд ќе вoзвpaтaт со нykлeapнo opyжje

Поврзано

Илон Маск ja caкa Кина, и Кина го caкa Илон Маск

Компанијата на Илон Маск, Тесла, во Шангај, работи со полна пареа. Според еден извршен директор, Тесла не добила само...

Фајзер се oбвpзa: 40 милиoни вakцини зa cиpoмaшнитe

Американската компанија „Фајзер“ се обврза да испорача 40 милиони дози вакцини против „Ковид-19“ оваа година, во согласност со напорите...

Пpвпат од пoчeтoкoт нa eпидeмиjaтa: Хонг Конг вoвeдyвa cтpoг кapaнтин

Хонг Конг денес ја воведе првата блокада од почетокот на пандемијата на коронавирус. 10.000 граѓани во густо населениот дел на...
- Advertisement -

Русија ќе ги перцепира било кои балистички проектили кон нејзината територија како нуклеарен напад и ќе возврати со својот нуклеарен арсенал, предупреди војската во статија објавена во Петокот.

Строгото предупредување кое беше објавено во воениот весник Крашнава Звезда (Црвена Ѕвезда) е наменето кон САД, кои работат на развивање на оружје со голем дострел без нуклеарни боеви глави.

Артиклот ја следи објавата на Русија за полиса на нуклеарна одбрана што има во предвид користење на атомски оружја како одговор на тоа што би било конвенционален удар на критичните владини и воени инфрастуктури.

Во артиклот на Црвена Ѕвезда, ветеранските офицери на Руската војска; Генерал мајор Андреј Стерлин и Полковник Александар Крвапин изјавија дека нема да постои начин за да се препознае дали приближувачките балистички проектили се опремени со нуклеарна или конвенционална боева глава, и затоа војската ке го третира како нуклеарен напад.

„Било кој напаѓачки проектил ќе се перцепира како нуклеарна боева глава, Ивормацијата за лансирањето на проектилот ќе биде автоматски пренесена до Руското воено-политичко водство, кое ке одлучи за обемот на повратна акција со нуклеарни сили во зависност на ситуацијата во развивање„ пишува во изјавата.

Аргументот ги рефлектира долгогодишните грижи на Русија за развивање на оружје што би му дало на Вашингтон можност да елиминира клучни воени и владини објекти без да се потпира на атомски оружја.

Во линија со Руската воена докторина, новата нуклеарно одбрамбена полиса потврдува дека Русија би искористила нуклеарни оружја како одговор на нуклеарен напад или агресија со конвенционални оружја што би го „загрозиле самото постоење на државата“.

Документот со полисата е со детален опис на ситуациите што би поттикнале користење на нуклеарни оружја, вклучувајќи ги и користењето на нуклеарни оружја или други оружја за масовно уништување против Русија и нејзините сојузници.

Како додаток на тоа, документот изјаснува за прв пат дека Русија нема да го штеди нуклеарниот арсенал ако добие „сигурни информации“ за лансирање на балистички проектили кои целат кон нејзината територија или сојузниците, но и во случај на „непријателски удар на критично важни владини или воени објекти на Руската Федерација, со чие уништување би резултирало неможност на повратен удар со користење на нуклеарни сили“.

„Русија ја постави оваа „црвена линија“ и не препорачуваме некој да ја премине.Ако потенцијалниот непријател се осмели на такво нешто, одговорот ќе биде без сомнение погубно. Деталите за повратен напад, како, каде, зошто, кога и колку ке бидат одлучени од воено политичкото водство на Русија, во зависност од ситуацијата“- пишува весникот

Latest News

Научниците потврдија: Koгa чoвeк лaжe, тoj гo имитиpa гoвopoт нa тeлoтo нa oнoj штo го лaжe

Неодамнешниот експеримент на холандски истражувачи од Универзитетот во Ротердам, кој го проучуваше влијанието врз говорот на телото и движењата,...

More Articles Like This