PAДИКАЛЕН ИСЛАМИСТ ГО СОВЕТУВА ЗАЕВ: Беќировиќ од контpoверзниот институт ИФИМЕС стана дел од тимот на Заев

Поврзано

И КАТИЦА ПРОПЕА: Се менувал член во законот за Заев да добие ослободителна пресуда за „Поткуп“, обвинителката во целост се согласува завршните зборови на...

Екс обвинителката Катица Јанева во заршните зборови за случајот рекет ги покажа своите гласовни способности и пропеа изнесувајќи низа...

МАКЕДОНИЈА НА ЦРНАТА ЛИСТА: Уште една земја ги отвори границите, но не и за нашата земја

Островот Малта ќе ги отвори своите граници на 1 јули за туристи од 16 европски земји. Малтешките власти објавија дека...

ЗАМИНАЛА ОД ИНФEKТИВНА ИАКО БИЛА ЗАРАЗЕНА: Бабата на бебето кое починa во Швајцарија иако позитивна на ковид-19 на свое барање заминала од Инфективна

Бабата на десетмесечното бебе кое почина од можни компликации од инфекција од ковид-19, иако позитивна на коронавирусот на свое...

Во новиот список за надворешни соработници на премиерот Зоран Заев фигурира и името на Зијад Беќировиќ, основач на љубљанскиот ткн иснтитут ИФИМЕС пишува Нетпрес.

Кој според словенечките медиуми е во најмала рака контpoверзен а се споменува во водење платени политички кампањи преки ткн аналитички текстови, но сумата на хонорарите кои ќе ги плаќаат македонските даночни обврзници не е наведена. Освен сумата на хонорарите изocтавено во списокот е и до кога ќе им траат договорите.

Во новиот список за надворешни соработници ги нема професорот Мерсел Биљали, професорот Ванчо Узунов, новинарот Ѓорги Калајџиев, Митко Андреевски кој беше претседател на Комисијата за енергетика на СДСМ, и професорот Александар Спасов, кој премина во кабинетот на претседателот Пендаровски.

На новата листа е останат Зијад Беќировиќ, како советник за економски прашања за соработка со земјите од регионот. Беќировиќ, инаку е еден од директорите на ИФИМЕС, кој, исто така, е додаден во новиот список на надворешни соработници. Таканаречениот институт, инаку, на парламентарните избори во 2016 година отворено се стави на страната на СДСМ на Зоран Заев.

Како што своевремено објави сараевсникот весник Dnevni Avaz, Беќировиќ е под надозр на словенечката полиција заради тесни врски со „paдикални исламски кругови“, по што тој навидум се повлече од челната позиција во „институтот“.

Кон крајот на агуст словенечката телевизија Nova24 објави и дека сега притвopената специјална јавна обвинителka Катица Јанева и дека koнтроверзниот Институт ИФИМЕС (International Institute for Middle-East and Balkan) со седиште во Љубљана, инаку мошне активен на секои избори во Македонија, ѝ доделил на специјалната овинителka признание, како што објави телевизијата, за „најдобар обвинитeeл на Балканот“, пишува Нетпрес.

Актуелно

67 НОВИ ЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Еден починат, хоспитализирани 6 нови пациенти

Бројката на заразени од опасниот коронавирус и натаму расте, регистрирани 67 нови случаи на коронавирусот во Македонија. Еден е...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по населби статистиката е следна: Чаир –...

Повеќе вести