Paзрешен чешкиот министер за здравство бидејќи одбил да набави руски вакцини

Поврзано

Дневен ковид биланс: Починaти се 24 лица, регистрирани се 364 нови случаи во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови...

Биотepopистите го напуштија Cобранието

Пратениците за биотериризам го напуштија Собранието откако успеаја д аго привлечат медиумското внимание и од седница која требаше да...

ЦЕЛА ПЛАНЕТА ЗБОРУВА ЗА ОВА: Кој го бакна принцот Чарлс додека во солзи го погpeбуваше својот татко

Светот втор ден не престанува да зборува за погребот на принцот Филип. Денеска во центарот на вниманието се принцезата Кејт...
- Advertisement -

Министерот за здравство на Чешка, Јан Блатни ја напушта Владата, на барање на претседателот Милош Земан, бидејќи тој категорично одби да користи вакцини, пред се Спутник V, сè додека не добијат одобрение од Европската агенција за лекови.

„Цело време стоев зад употребата на регистрирани вакцини. За мене како доктор е важно да морам да бидам 100 процентен сигурен дека тоа не само што ќе помогне, туку и нема да предизвика штета. Само така можам да гарантирам дека вакцините се безбедни и тестирани“, рече Блатни денес на вонредната прес-конференција на која објави дека е заменет синоќа.

Блатни рече дека неговото отстранување е политичка одлука на која има право премиерот, но во исто време тој го толкува тоа на таков начин што премиерот Андреј Бабиш гледа дека Чешка излегла од кризата за време на „Ковид-19“ пандемски.

„Претседателот ме замени денес на барање на премиерот. Јас ја гледам како причина политичката одлука на која има право премиерот. Совеста ми е чиста затоа што работев исклучиво врз основа на мојата експертиза и секогаш донесував одлуки врз основа на професионални податоци и анализи. Може да се толкува и на таков начин што премиерот мисли дека најлошото веќе е зад нас. Сепак, вирусот е сè уште опасен и не ни простува за нашите грешки“, рече Блатни, пренесува Бета.

Денес, претседателот Земан ќе назначи нов министер, Питер Аренбергер, експерт за венерични болести, директор на една од големите универзитетски болници во Прага, кој е многу поблаг кон кампањата на претседателот да нарача и руски и кинески вакцини без одобрение од Европската агенција за лекови.

Коалицискиот партнер во владата на премиерот Бабиш, лидерот на чешките социјалдемократи и министерот за внатрешни работи, Јан Хамачек, кусо рече дека го почитува правото на партнерот во владејачката коалиција да го замени министерот, но се надева дека новата ќе продолжеше како што тоа го правеше Блатни досега.

„Начинот на кој Бабиш го заменува Блатни го покажува степенот на распаѓање на владата. Отпуштањето треба да го скрие неуспехот на политиката на Бабиш“, рече денес шефот на опозициската Граѓанска демократска партија, Петр Фиала.

Опозицијата го критикуваше премиерот Бабиш за последен пат затоа што застана на страната на австрискиот канцелар Себастијан Курц во неодамнешниот спор во ЕУ околу поделбата на итна испорака на 10 милиони американски вакцини, и поради тоа Чешка го загуби правото да прима околу 70 000 вакцини од квотата за најзагрозените земји.

Вакцините потоа беа заеднички понудени на Чешка од страна на Австрија, Словенија и Унгарија, а Русија исто така понуди да покрие дел од недостигот на вакцини Спутник V.

Latest News

Народот yдpи по Стојчевска: Ти пишува „седи дома“ на фејсбук, ама изгледа тоа не важи за тебе

Социјалните мрежи попладнево буквално вријат по скандалот кој го предизвика пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска од СДСМ која позитивна на...

More Articles Like This