PAЗУЗHABAЧ CBEДОЧИ: Macakрот кај Смилковско го извeлe лицa во yнифopми на УЧК со амблеми „Илирида“

Поврзано

ТРИПУНОВСКИ ЗА ДИМКОВСКИ: Јас го разбирам, но нe го оправдувам откако втор пат бeга од ТВ ДУЕЛ со него

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство од СДСМ Трајан Димковски втор пат бега од телевизиско соочување со дополнителниот заменик...

ТРИПУНОВСКИ: Приоритет за ВМРО-ДПМНЕ ќе биде аграрниот сектор и водостопанството

Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски во вечерашното гостување во еимсијата Што не е јасно...

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска цел ден се читаат транскрипти од разговори и СМС пораки за случајот „Монструм“. Меѓу разговорите кои се читаат добар дел се од лице вработено во безбедносните структури, Зоран Т., кое со разни соговорници разменува информации, меѓу кои и дека дваесетина дена пред масакрот имало информација за лица во униформи кои ќе направат некоја белја.

Имаше информација од пред 20 дена дека има лица со униформа и дека ќе удрат во полициска станица или врз недолжни луѓе за да се слушне нивниот глас”, потсетува лицето Зоран Т. во еден од разговорите.
Во друг разговор, со друг соговорник, за лицата во униформа тој кажува дека се „таму горе” и веќе не се со амблем на УЧК, туку со Илирида. За информацијата од пред 20 дена, вработениот во безбедносните структури зборува во повеќе разговори.

Ти кажав и на тебе и на Синиша дека имаме информации дека има луѓе во униформи, дека имаат намера да се прокламираат, дека ќе удрат во полициска станица или во невини луѓе. И денеска сите ќутат никој не кажува чекај да провериме дали се можеби тие истите луѓе, вели Зоран Т. Тој вели дека информацијата која ја имале уште тогаш ја кажал каде што може. Сум ја кажал и кај советник за безбедноснат на претседателот, сум ја кажал сегде кај што можам, кај што ми креваат телефон, вели вработениот од безбедносните служби.
Од транскриптите се слушна и дека тој кажува и оти има сомнеж оти зад ова стои поранешен негов колега од граничниот премин Блаце, Башким Б., кој е во бегство поради убиство на некој друг колега од специјалните единици.

Рочиштето на кое се читаат транскрипти, е во тек, а веројатно ќе останат разговори и за следните рочишта.

За петкратното убиство на 12 април 2012 година, кога беа убиени момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, Александар Наќевски и рибарот Борче Стефановски, во претходна постапка за случајот на доживотен затвор беа осудени Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ, Езим и Хаки Азири и Сами Љута.

Врховниот суд во декември 2017 година ги укина пресудите, ги ослободи од притвор осудените Агим Исмаиловиќ, Хаќи Азири, Сами Љута и Фејзи Азири и им определи мерки на претпазливост. Другите двајца обвинети се во бегство во Косово, од каде до сега не се екстрадирани. По укинувањето на пресудите, случајот „Монструм“ го презеде СЈО и предметот беше вратен на повторно судење.

Актуелно

ГОЛЕМОТО УВО Е НА БИХАЌКА: Чулев открива скандал – АНБ незаконски ја задржала техничката можност да прислушува

Министерот за внатрешни работи бара од ЈО по допрен глас да отвори истрага за одговорност. Чулев на денешната прес-конференција...

СОСОЈБАТА ЕСКАЛИРА: 38 нови случаи на коронавирус во Македонија, има и починати

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-1, Прилеп-4, Велес-9, Битола-1. Починаа двајца пациенти од Тетово....

ЈА ЗАГУБИ БИТКАТА ЗА СВОЈОТ ЖИВОТ: Почина првиот здравствен работник во Македонија од коронавирусот

Со жалење сакаме да ја известиме јавноста дека од КОВИД -19 почина и првиот здравствен работник. Фармацевтска комора на Македонија загуби почитуван...

(Фото+Видео) БРУКА НЕВИДЕНА: Скопје има нова населба со име на борец од УЧК, имаше и свечено „отворање„

Табла со името „Арбен Бајрами“ деновиве беше поставена во Долно Оризари – Скопје. Како што пренесува порталот на албански јазик „Ина онлајн“, таблата била...

РУСКОВСКА ФАТЕНА ВО ЛАГА-ЗАЕВ НЕ ГО ПРИЈАВИЛ СЛУЧАЈОТ?: И се згадило кога Камчев ѝ кажал што се случувало

Што очекувате од личност што буквално секоја вечер го поминуваше по кафаните и рестораните со највисоките луѓе од СДСМ, рече вечерва генералниот секретар Игор...

Повеќе вести