PAЗPEШEHA РАШЕЛА МИЗРАХИ: Техничката влада го започна мандатот со изборни нepeгyлapнocти

Поврзано

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион...

НАД 200 ПОТEНЦИЈАЛНО ЗAРАЗЕНИ: На погpeбот на пoчинaтиoт имало околу 200 присутни луѓе

Директорот на Институтот за јавно здравје Скопје, Арбен Зибери за „Слободен печат” тврди дека семејството на пokoјникот кој пoчинaл...

ФОТО: Шекеринска гордо позира пред обелeжјата на УЧК

На социјалните мрежи се појави фотографија на која се гледа како актуелната министерка за одбрана на Македонија гордо позира...

Со 62 гласови „За“ и 26 „Против“, Собранието на Р.Македонија по предлог на техничкиот премиер Оливер Спасовски во 3.48 минути изутринава ја разреши техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи која раководеше со министерството 15-тина дена во рамки на техничката влада која треба да ги организира предвремените парламентарни избори закажани за 12.април годинава

Мизрахи беше разрешена по предлог на Владата на Р.Македонија, поточно по предлог на техничкиот премиер Оливер Спасовски бидејќи на прес-таблата во Министерството за труд и социјална политика пишувало Република Македонија, наместо Република С. Македонија.

Пратениците на опозицијата тврдеа дека техничката влада нема мандат да разрешува министри предложени од опозицијата за организирање на изборите, и дека на тој начин се губи смислата на техничката влада која треба да е составена од најголемите парламентарни партии, а на опозицијата и се одзема правото да врши контрола и надзор врз легитимноста на изборите и фер можноста на сите учесници без можност за манипулации.

Предлагачот Оливер Спасовски пак, тврдеше дека таа техничката влада има таков мандат, а со оглед на тоа што Мизрахи го прекршила Уставот поради непочитување на новото уставно име, ова е единствен можен исход.

Изборите започнуваат со изборни нерегуларности.

 

Актуелно

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

ПОРАЗИТЕЛНИ БРОЈКИ НА СВЕТСКА БАНКА: 130 илјади граѓани во земјава ги демнее сиромаштија

Повеќе од 130 илјади граѓани од земјава до крајот на годинава ќе бидат во опасност од живеење во сиромаштија. За околу 10 отсто се предвидува...

(Видео) АЛАХ АКБАР ЕЧЕШЕ ВО КОЧАНИ: Верска позаднина на протестите во градот?!

Алах акбар ечеше по улиците во Кочани попладнево. Се поставува прашањето дали е верска позадината на протестите во градот? Првичните  информации со кои располага Инфомакс...

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Покрај препораките за избори Комисијата за заразни болести ќе предложи продолжување на вонредната состојба

Комисијата за заразни болести ќе и предложи на Владата продолжување на вонредната состојба во пресрет на најавената седница на Советот за национална безбедност, што...

Повеќе вести